Rahim Ağzı Kanseri: Belirtiler ve İşaretler

Çoğu kadında bir öncü kanser belirtisi veya semptomu yoktur. Erken evre rahim ağzı kanseri (serviks) olan birçok kadında tipik olarak semptomlar ortaya çıkar. İlerlemiş ve metastatik kanserli kadınlarda hastalığın yayıldığı doku ve organlara bağlı olarak semptomlar daha şiddetli olabilir. Bir semptomun nedeni kanser olmayan farklı bir tıbbi durum olabilir, bu nedenle kadınların geçmeyen yeni semptomları varsa tıbbi yardım almaları gerekir.

Aşağıdakilerden herhangi biri rahim ağzı kanserinin belirti veya semptomları olabilir:

  • Adet dönemleri arasında veya sonraki dönemler arasında kan lekeleri veya hafif kanama
  • Normalden daha uzun ve ağır olan adet kanaması
  • İlişki, duş veya pelvik muayeneden sonra kanama
  • Artmış vajinal akıntı
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı
  • Menopoz sonrası kanama
  • Açıklanamayan, kalıcı pelvik ve / veya sırt ağrısı

Bu belirtilerden herhangi biri doktorunuza bildirilmelidir. Bu belirtiler ortaya çıkarsa, daha az ciddi başka koşulların belirtileri gibi görünseler bile doktorunuzla bunlar hakkında konuşmak önemlidir. Kanser öncesi hücreler veya kanser ne kadar erken bulunur ve tedavi edilirse, kanserin önlenmesi veya iyileştirilmesi şansı o kadar artar.

Yaşadığınız herhangi bir değişiklikle ilgili endişeleriniz varsa, lütfen doktorunuzla konuşun. Doktorunuz, diğer sorulara ek olarak, semptomları ne kadar süredir ve ne sıklıkla yaşadığınızı soracaktır. Bu, tanı adı verilen sorunun nedenini bulmaya yardımcı olmak içindir.

Rahim ağzı kanseri teşhisi konulursa, semptomların giderilmesi kanser bakımı ve tedavisinin önemli bir parçası olmaya devam etmektedir. Bu, palyatif bakım veya destekleyici bakım olarak adlandırılabilir. Genellikle teşhisten hemen sonra başlar ve tedavi boyunca devam eder. Yeni belirtiler veya belirtilerde ki değişiklik dahil olmak üzere yaşadığınız semptomlar hakkında kadın doğum uzmanınızla konuştuğunuzdan emin olun.