Genital Estetik Nedir?

Genital estetik, her iki cinsiyette de cinsel organların görünümünü, işlevselliğini ve cinsel ilişkileri iyileştirmeyi amaçlayan cerrahi veya ameliyatsız estetik tekniklerdir. Geleneksel olarak, cinsel organların plastik cerrahisi hem erkeklerde hem de kadınlarda idrar kaçırma, vajinal prolapsus, multipar, kadınlarda kas tonusu kaybı, fimozis, penisin konjenital malformasyonları vb. gibi gerçek sorunları çözmektedir. Ancak günümüzde , fonksiyonel sorunları düzeltmeyen, ancak doğrudan cinsel zevk veya sadece estetik yönlerle ilgili olan bir dizi cerrahi müdahaleyi kapsayan genital estetik kavramı ortaya çıkmıştır.

Kadın Genital Estetiği

Genital estetik kadınlarda farklı türde müdahaleler tasarlar:

  • Küçültme labioplastisi : Amacı labia minör (iç dudak) boyutunu küçültmek, fazlalık olarak kabul edilenleri ortadan kaldırmaktır. Bazı kadınlarda iç dudakların aşırı boyutu, penetrasyon sırasında iç dudakların vajinaya girmesini kolaylaştırarak ağrılı cinsel ilişkiye neden olur. Ayrıca uygulanan bu genital estetik türü hijyeni kolaylaştırır ve çok dar pantolon kullanımına izin vererek folikülit riskini azaltır.
  • Büyütme labioplastisi : İç dudakların zamanla sarkmasını tersine çevirdiği için vulvar gençleştirme tedavisi olarak kabul edilir.
  • Klitoroplasti: Bu genital estetik türü klitoral başın aşırı çıkıntı yaptığı durumlarda boyutunu küçültmekle ilgilidir. Cinsel ilişki sırasında klitorisin hassasiyetini önemli ölçüde artırmayı sağlar.
    Klitoroplasti, klitoris (kadın cinsel organının küçük, görünür kısmı) üzerinde yapılan bir işlemdir. Bu prosedür nadirdir ve cerrahla birçok görüşmeden sonra gerçekleştirilir. Yetişkinler, gençler ve küçük çocuklar üzerinde yapılabilir. Konjenital adrenal hiperplazisi, kadın yalancı hermafroditizmi veya belirsiz cinsel organı olan bir hastaya klitoroplasti yapılabilir.
  • Vajina daraltma ameliyatı :Diğer adıyla vajinoplasti olarak bilinen bu genital estetik ameliyatı, multipar (birden çok doğum yapan) kadınlarda sıklıkla yapılır. Vajinal kanal, kasların birleştirilmesi, kas tonusunun, elastikiyetinin ve vajinanın kontrolünün geri kazanılmasıyla daraltılır ve bunun sonucunda cinsel ilişki sırasında memnuniyet artar.
  • Kızlık zarı dikimiAmacı , belirli kültürler ve dinler tarafından evlilik için gerekli olan bekaret fizyonomisini geri kazanmak için kızlık zarı dikimi yapılarak yeniden yapılandırmaktır.