Genital Estetik – İstanbul

Genital Estetik Nedir?

Genital estetik, her iki cinsiyette de cinsel organların görünümünü, işlevselliğini ve cinsel ilişkileri iyileştirmeyi amaçlayan cerrahi veya ameliyatsız estetik tekniklerdir. Geleneksel olarak, cinsel organların plastik cerrahisi hem erkeklerde hem de kadınlarda idrar kaçırma, vajinal prolapsus, multipar, kadınlarda kas tonusu kaybı, fimozis, penisin konjenital malformasyonları vb. gibi gerçek sorunları çözmektedir. Ancak günümüzde , fonksiyonel sorunları düzeltmeyen, ancak doğrudan cinsel zevk veya sadece estetik yönlerle ilgili olan bir dizi cerrahi müdahaleyi kapsayan genital estetik kavramı ortaya çıkmıştır.

Kadın Genital Estetiği

Genital estetik kadınlarda farklı türde müdahaleler tasarlar:

Küçültme Labioplastisi

Amacı labia minör (iç dudak) boyutunu küçültmek, fazlalık olarak kabul edilenleri ortadan kaldırmaktır. Bazı kadınlarda iç dudakların aşırı boyutu, penetrasyon sırasında iç dudakların vajinaya girmesini kolaylaştırarak ağrılı cinsel ilişkiye neden olur. Ayrıca uygulanan bu genital estetik türü hijyeni kolaylaştırır ve çok dar pantolon kullanımına izin vererek folikülit riskini azaltır.

Büyütme Labioplastisi

İç dudakların zamanla sarkmasını tersine çevirdiği için vulvar gençleştirme tedavisi olarak kabul edilir.

Klitoroplasti

Klitoroplasti, klitoris (kadın cinsel organının küçük, görünür kısmı) üzerinde yapılan bir işlemdir. Bu prosedür nadirdir ve cerrahla birçok görüşmeden sonra gerçekleştirilir. Yetişkinler, gençler ve küçük çocuklar üzerinde yapılabilir. Konjenital adrenal hiperplazisi, kadın yalancı hermafroditizmi veya belirsiz cinsel organı olan bir hastaya klitoroplasti yapılabilir.

Vajina daraltma ameliyatı (vajinoplasti)

Diğer adıyla vajinoplasti olarak bilinen bu genital estetik ameliyatı, multipar (birden çok doğum yapan) kadınlarda sıklıkla yapılır. Vajinal kanal, kasların birleştirilmesi, kas tonusunun, elastikiyetinin ve vajinanın kontrolünün geri kazanılmasıyla daraltılır ve bunun sonucunda cinsel ilişki sırasında memnuniyet artar.

Kızlık zarı dikimi (himenoplasti)

Amacı , belirli kültürler ve dinler tarafından evlilik için gerekli olan bekaret fizyonomisini geri kazanmak için kızlık zarı dikimi yapılarak yeniden yapılandırmaktır.

Klitoral hudoplasti

Klitorisin üzerini örten cildin küçültülmesi işlemidir. Cinsel ilişki sırasında klitorisin daha fazla uyarılması ve böylece kadının daha fazla zevk alması sağlanabilir.

Labiorrekonstrüksiyon

Doğuştan ya da sonradan oluşan genital organlarda şekil bozukluklarının giderilmesi işlemidir.

Genital cilt rengi açma

Vajina ve genital bölge cildinin renginin açılması işlemidir.

İdrar kaçırma tedavisi

İdrar kaçırma problemlerinin düzeltilmesi işlemidir.

Neden Genital Estetik Tercih Edilir?

Genital estetik tıbbi veya kozmetik nedenlerle yapılabilmektedir.

Genital estetiğin tercih edilme nedenleri kişiseldir ve bireyden bireye değişebilir. Bununla birlikte, genital estetiği tercih eden kişiler arasında şunlar sıkça bulunur:

Özgüven İyileştirmek Genital bölgenin görünümüyle ilgili kaygılar, özgüveni etkileyebilir. Genital estetik, kişinin kendine olan güvenini artırabilir.

Rahatsızlık Gidermek: Estetik endişelerin ötesinde, bazı kişiler fiziksel rahatsızlık yaşayabilirler. Labioplasti gibi prosedürler, bu tür rahatsızlıkları gidermeye yardımcı olabilir.

Cinsel Memnuniyeti Artırmak: Bazı kişiler genital estetik prosedürleri sonucunda cinsel yaşamlarında artan memnuniyeti deneyimlerler.

Kültürel veya sosyal beklentilere uymak

Genital estetiğin tıbbi nedenleri:

Doğumdan sonra rekonstrüktif cerrahi veya kanseri ortadan kaldırmak için yapılan ameliyat

Genital ağrı veya rahatsızlığın tedavisi

Konjenital deformitelerin düzeltilmesi

Genital Estetiğin Etkileri

Genital estetik, fiziksel görünümün yanı sıra kişisel psikoloji ve özgüven üzerinde de etkileri olabilir. İşte bu tür cerrahinin bazı etkileri:

Özgüven Artışı: Genital bölge ile ilgili kaygıları gidermek, kişinin kendine olan güvenini artırabilir.

Kişisel Rahatlama: Genital rahatsızlıkları düzeltmek, kişisel rahatlama sağlayabilir ve fiziksel rahatsızlıkları azaltabilir.

Cinsel İyileşme: Bazı kişiler, genital estetik sonrası cinsel yaşamlarında olumlu değişiklikler yaşadıklarını bildirirler.

Genital estetik, kişinin fiziksel görünümü ve özgüveni üzerinde etkili olabilen bir estetik cerrahi işlemidir. Herhangi bir estetik prosedür öncesi ve sonrası dikkatli bir danışma ve uzman bir cerrahın gözetimi önemlidir. Her bireyin ihtiyaçları farklıdır, bu nedenle genital estetik kararı kişisel bir tercih ve uzman bir tavsiye gerektirir.

vajinal daraltma ameliyatı nasıl yapılır

Vajina Daraltma Ameliyatı (Vajinoplasti) Nedir ve Neden Yapılır?

Vajina daraltma ameliyatı, aynı zamanda vajinoplasti olarak da bilinir, özellikle normal doğum sonrası oluşan vajinal genişlemeleri ve gevşemeleri tedavi etmek için tercih edilen bir genital … Read more
labioplasti ameliyatı öncesi ve sonrası

Labioplasti Nedir – Labioplasti Ameliyatı NasılYapılır?

Labioplasti, genellikle üretranızı ve vajinanızı çevreleyen labia minör deri kıvrımlarınızın boyutunu küçültmek için yapılan cerrahi bir işlemdir. Fazla deri bükülebilir ve sıkışabilir; bu da egzersiz, fiziksel … Read more

Monsplasti Nedir, Mons Pubis Estetiği

Kasık kaldırma veya kasık tümseği küçültme olarak da bilinen monsplasti, kasık kemiğinin üzerinde ve alt karın bölgesinin hemen altında bulunan yağlı doku alanı olan mons … Read more

Perineoplasti Nedir? Neden Yapılır?

Perineoplasti, kadınlarda vajinal açıklık ile anüs arasındaki bölge olan perine üzerinde yapılan cerrahi bir işlemdir. Perineorafi veya posterior kolporafi olarak da bilinir. Perineoplastinin amacı, özellikle … Read more
himenoplasti

Kızlık Zarı Dikimi (Himenoplasti) Nedir?

Kızlık zarı onarımı veya kızlık zarı dikimi olarak da bilinen himenoplasti, kızlık zarının eski haline getirilmesi için yapılan cerrahi bir işlemdir. Kızlık zarı, vajinanın girişini … Read more