Bel Soğukluğu Nedir? Belirtileri, Tanı ve Tedavisi

Bel soğuklu, üretra, serviks, rektum veya boğazın astarını veya gözün ön kısmını kaplayan zarları (konjonktiva ve kornea) enfekte eden Neisseria gonorrhoeae bakterisinin neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur.

 • Belsoğukluğu genellikle cinsel temas yoluyla bulaşır.
 • İnsanlarda genellikle penis veya vajinadan akıntı olur ve daha sık ve acil idrara çıkma ihtiyacı duyabilirler.
 • Mikroskobik inceleme, kültür veya vajinal veya penil akıntı örneğinin DNA testleri veya idrarın DNA testleri enfeksiyonu saptayabilir.
 • Antibiyotikler enfeksiyonu tedavi edebilir, ancak belsoğukluğu tedavisinde kullanılan antibiyotiklere direnç giderek yaygınlaşmaktadır.
 • Genital ilişki sırasında prezervatif kullanmak, belsoğukluğu (gonore) ve diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların (CYBE) bir kişiden diğerine geçmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Bel soğukluğu (gonore) çok yaygın bir bulaşıcı hastalıktır. Belsoğukluğu (gonore) neredeyse her zaman vajinal, oral veya anal cinsel temas yoluyla bulaşır. Kondomsuz bir vajinal ilişkiden sonra, enfekte bir kadından bir erkeğe bulaşma olasılığı yaklaşık %20’dir. Enfekte bir erkekten bir kadına ve bir erkekten erkeğe bulaşma şansı daha yüksek olabilir.

Hamile bir kadına bulaşırsa, bakteri doğum sırasında yenidoğanın gözlerine yayılarak yenidoğanda konjunktivite neden olabilir . Bununla birlikte, kaynakların yüksek olduğu çoğu ülkede, tüm yeni doğan bebekler doğumdan sonra rutin olarak ilaçlı göz merhemi ile tedavi edildiğinden enfeksiyon önlenir.

Belsoğukluğu olan kişiler, klamidya , sifiliz veya insan immün yetmezlik virüsü (HIV) enfeksiyonu gibi diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından yüksek risk altındadırlar.

Bel Soğukluğu (Gonore) Belirtileri Nelerdir?

Genellikle bel soğukluğu (gonore), yalnızca ilk enfeksiyon bölgelerinde, en yaygın olarak serviks, penis, üretra veya boğazda semptomlara neden olur. Birkaç kişide enfeksiyon, kan dolaşımı yoluyla vücudun diğer bölgelerine, özellikle deriye, eklemlere veya her ikisine birden yayılır.

Bazı erkeklerde (yaklaşık %25) minimal belirtiler görülür. Belsoğukluğu belirtileri enfeksiyondan yaklaşık 2 ila 14 gün sonra başlar. Erkekler üretrada (idrarın mesaneden vücut dışına taşınmasını sağlayan tüp) hafif bir rahatsızlık hissederler. Bu rahatsızlığı birkaç saat sonra idrar yaparken hafif ila şiddetli ağrı, penisten sarı-yeşil irin akıntısı ve sık idrara çıkma dürtüsü takip eder. Penis ucundaki açıklık kırmızılaşabilir ve şişebilir. Bakteriler bazen epididime (her bir testisin üstündeki sarmal tüp) yayılarak skrotumun şişmesine ve dokunulduğunda hassaslaşmasına neden olur.

Bazı kadınların (yaklaşık %10 ila 20) çok az belirti vardır veya hiç bel soğukluğu belirtileri yoktur. Bu nedenle belsoğukluğu ancak rutin tarama sırasında veya partnerinde enfeksiyon teşhisi konulduktan sonra saptanabilir. Semptomlar tipik olarak enfeksiyondan en az 10 gün sonrasına kadar başlamaz. Bazı kadınlar genital bölgede sadece hafif bir rahatsızlık hissederler ve sarı veya yeşil vajinal akıntıları olur. Bununla birlikte, diğer kadınların sık idrara çıkma isteği veya idrar yaparken ağrı gibi daha şiddetli belirtileri vardır. Bu belirtiler üretra enfekte olduğunda gelişir.

Enfeksiyon üreme sistemine yayılabilir ve rahmi, yumurtalıkları rahme bağlayan tüpleri (fallop tüpleri) ve bazen yumurtalıkların etrafındaki alanı enfekte edebilir. Bazı kadınlarda enfeksiyon pelvis ve karın boşluğuna (periton) yayılarak peritonite neden olur. Bu enfeksiyonlar pelvik inflamatuar hastalık (PID) olarak adlandırılır ve şiddetli alt karın ağrısına ve bazen ateşe neden olur. Bazen enfeksiyon karaciğerin etrafındaki bölgede, karnın sağ üst kısmında yoğunlaşarak ağrıya, ateşe ve kusmaya neden olur. buna Fitz-Hugh-Curtis sendromu denir.

Enfekte bir partnerle anal ilişki, rektumda bel soğukluğu (gonokokal proktit) ile sonuçlanabilir. Bu enfeksiyon genellikle belirtilere neden olmaz, ancak bağırsak hareketlerini ağrılı hale getirebilir. Diğer semptomlar arasında kabızlık, kaşıntı, kanama ve rektumdan akıntı yer alır. Anüs çevresindeki alan kırmızı olabilir ve dışkı mukus ve irinle kaplanabilir. Bir doktor rektumu bir görüntüleme çubuğu(anoskop) ile incelediğinde, rektum duvarında mukus ve irin görülebilir.

Enfekte bir partnerle oral ilişki boğazda gonore (gonokokal farenjit) ile sonuçlanabilir. Genellikle bu enfeksiyonlar belirtilere neden olmaz, ancak boğaz ağrısı olabilir.

Enfekte sıvıların gözle teması halinde gonokokal konjonktivit gelişerek göz kapaklarının şişmesine ve gözlerden irin akmasına neden olabilir. Yetişkinlerde genellikle sadece bir göz enfekte olur. Yenidoğanların genellikle her iki gözünde de enfeksiyon vardır. Enfeksiyon erken tedavi edilmezse körlükle sonuçlanabilir.

Nadiren yaygın gonokok enfeksiyonu (artrit-dermatit sendromu) gelişir. Enfeksiyon kan dolaşımı yoluyla vücudun diğer bölgelerine, özellikle deri ve eklemlere yayıldığında ortaya çıkar; nadiren enfeksiyon kalbe yayılır. Eklemler şişer, hassaslaşır ve son derece ağrılı hale gelir, hareketi kısıtlar. Enfekte eklemlerin üzerindeki cilt kırmızı ve sıcak olabilir. İnsanlarda tipik olarak ateş vardır, genel olarak hasta hissederler ve bir veya daha fazla eklemde eklem ağrısı (artirete bağlı) gelişir. Ciltte, genellikle kollarda ve bacaklarda küçük, kırmızı noktalar görünebilir. Noktalar biraz ağrılıdır ve irinle dolu olabilir. Eklem, kan dolaşımı ve kalp enfeksiyonları tedavi edilebilir, ancak artritten iyileşme yavaş olabilir.

Gonokokal septik artrit, ağrılı artrite neden olan yayılmış bir gonokokal enfeksiyon şeklidir. Genellikle dizler, ayak bilekleri, bilekler veya dirsekler gibi bir veya iki büyük eklemi etkiler. Semptomlar sıklıkla aniden başlar. İnsanların genellikle ateşi vardır. Enfekte eklemler ağrılı ve şişkindir ve hareket sınırlıdır. Enfekte eklemlerin üzerindeki cilt sıcak ve kırmızı olabilir.

Çocuklarda gonore genellikle cinsel istismar belirtisidir. Kız çocuklarında genital bölge (vulva) tahriş olabilir, kızarabilir, şişebilir ve vajinadan akıntı gelebilir. Üretra enfekte ise, özellikle erkek çocuklar olmak üzere çocuklarda idrara çıkma sırasında ağrı olabilir.

Bel Soğukluğu Teşhisi

 • Genellikle serviks, vajina, penis, boğaz veya rektumdan bir akıntı örneğinin veya bir idrar örneğinin test edilmesi

Belsoğukluğunu teşhis etmek için doktorlar bir akıntı örneği toplar ve bunu bir laboratuvara gönderir. Gonokokların ve klamidyaların (çoğunlukla mevcut olan) DNA’sını tespit etmek için oldukça hassas testler yapılabilir. Laboratuvarlar tek bir numunede her iki enfeksiyonu da test edebilir. Bu testlerin bazıları için (nükleik asit amplifikasyon testleri veya NAATS olarak adlandırılır), bakterinin genetik materyalinin miktarını artıran teknikler kullanılır. Bu teknikler organizmaların saptanmasını kolaylaştırdığından idrar örnekleri kullanılabilir. Bu nedenle, bu testler hiçbir belirtisi olmayan veya cinsel organlarından sıvı alınmasını istemeyen kişilerin taranması için uygundur. Bazen numune kültür için de gönderilir (organizmaları büyütmek için).

Erkekler için, tesiste uygun ekipman ve eğitimli personel varsa, akıntı örnekleri incelenerek ve bakteriler (gonokoklar) belirlenerek hızlı bir şekilde (1 saat içinde) bel soğukluğu teşhisi konulabilir. Akıntı barizse, doktorlar numuneyi almak için bir çubuğa dokunur veya penisin ucuna kaydırır. Belirgin bir akıntı yoksa, doktorlar bir örnek almak için üretranın içine 1.5 cm veya daha fazla küçük bir çubuk sokarlar. Numune alınmadan önce erkeklerden en az 2 saat idrar yapmaktan kaçınmaları istenir.

Kadınlarda bel soğukluğu teşhisi erkeklere göre daha zordur, çünkü serviksten akıntı örneğinde bakteri tespit etmek penisten daha zordur. Rahim ağzından alınan bir örnekteki bakteri, enfekte kadınların sadece yarısında mikroskop altında görülebiliyor.

İnsanlarda birden fazla cinsel yolla bulaşan hastalıklar olabileceğinden, doktorlar sifiliz ve HIV enfeksiyonu gibi diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar için kan ve genital sıvı örneklerini test edebilir.

Bir eklem kırmızı ve şişmişse, doktorlar bir iğne kullanarak eklemden sıvı çekerler. Sıvı, kültür ve diğer testler için gönderilir.

Bel Soğukluğu (Gonore) Taraması

Belirtileri olmayan bazı kişiler belsoğukluğu taramasından geçirilir çünkü onlar bu enfeksiyona yakalanma riskleri yüksektir.

Tarama öneriliyorsa, kişi sürekli olarak kondom kullansa bile yapılır. Testler rektumdan, idrar yolundan veya kişi oral ilişki yapıyorsa boğazından alınan örnekler kullanılarak yapılır.

Örneğin, kadınlar cinsel olarak aktif ve 25 yaşın altındaysa veya 25 yaş ve üzerindeyse, cinsel olarak aktifse ve aşağıdaki risk faktörlerinden bir veya daha fazlasına sahipse, yılda bir taranır:

 • Önceki bir cinsel yolla bulaşan enfeksiyon varlığı
 • Riskli cinsel faaliyetler (çok sayıda partnere veya birden fazla partnere sahip olmak, karşılıklı tek eşli bir ilişki içinde olmadığında tutarsız bir şekilde prezervatif kullanmak veya seks işçiliği yapmak gibi)
 • Riskli cinsel faaliyetlere katılan veya enfekte olan bir partneriniz varsa

Gebeler ilk doğum öncesi ziyaretlerinde ve yüksek risk altındalarsa 3. trimesterde tekrar taranır.

Kadınlarla ilişkide bulunan erkekler rutin olarak taranmaz, ancak bir kişi talep ederse tarama yapılabilir ve genellikle hastanelerde ve ıslahevlerinde tüm insanlara sunulur.

Erkeklerle ilişkide bulunan erkekler şu şekilde taranır:

 • Cinsel olarak aktiflerse: Yılda en az bir kez
 • Yüksek risk altındaysalar (HIV enfeksiyonu olanlar, birden fazla partneri olanlar veya birden fazla partneri olan bir partner): 3 ila 6 ayda bir

Transgender ve cinsiyet farklılığı olan kişiler, cinsel uygulamalar ve anatomi temelinde cinsel olarak aktif olup olmadıklarına göre taranır. Örneğin, 25 yaşın altındaki tüm serviksli insanlar yılda bir taranır. 25 yaşında veya daha büyükse, serviksi olan kişiler yüksek risk altındaysa yılda bir kez taranmalıdır. Rektal sürüntü taraması, bildirilen cinsel davranışlara ve maruziyete dayalı olarak transseksüel ve cinsiyet farklılığı olan kişilerde yapılır.

Bel Soğukluğu (Gonore) Tedavisi

 • Bir antibiyotik
 • Partnerlerinin test edilmesi ve tedavisi

Doktorlar genellikle bel soğukluğu hastalarına bir kas içine tek bir antibiyotik seftriakson enjeksiyonu verir.

Belsoğukluğu kan dolaşımı yoluyla yayıldıysa, insanlar genellikle hastanede tedavi edilir ve intravenöz veya kas içine enjeksiyon yoluyla antibiyotik verilir.

Tedaviden sonra belirtiler tekrarlarsa veya devam ederse, doktorlar insanların iyileşip iyileşmediğini belirlemek için kültür için örnekler alabilir ve gonokokların kullanılan antibiyotiklere dirençli olup olmadığını belirlemek için testler yapabilir.

Belsoğukluğu olan kişiler, cinsel partnerlerini enfekte etmekten kaçınmak için tedavi tamamlanana kadar cinsel aktiviteden kaçınmalıdır.

Partnerleri, son 60 gün içinde enfekte kişilerle cinsel temasta bulunan tüm partnerleri bel soğukluğu ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar için test edilmeli ve testler pozitifse tedavi edilmelidir. Partnerleri son 2 hafta içinde belsoğukluğuna maruz kalmışsa, test sonuçları beklenmeden tedavi edilirler.

Hızlandırılmış partner terapisi, doktorların bazen partnerlerinin tedavi edilmesini kolaylaştırmak için kullandıkları bir seçenektir. Bu yaklaşım, belsoğukluğu (gonore) hastalarına eşlerine vermeleri için bir reçete veya ilaç vermeyi içerir. Böylece partneri henüz doktora gitmemiş olsa bile tedavi edilir. Bir doktora görünmek daha iyidir, çünkü o zaman doktor ilaçlara alerjileri ve diğer CYBE’lerin varlığını kontrol edebilir. Ancak partnerin bir doktora görünme olasılığı düşükse, hızlandırılmış partner tedavisi yararlıdır.

Bel Soğukluğunun (Gonore) Önlenmesi

Aşağıdaki genel önlemler belsoğukluğunun (ve diğer CYBE’lerin) önlenmesine yardımcı olabilir:

 • Oral, anal veya genital ilişki için her seferinde prezervatif kullanmak da dahil olmak üzere daha güvenli ilişki uygulamaları
 • Partnerlerin sayısını azaltarak, yüksek riskli partnerlere sahip olmayarak (birçok partneri olan veya daha güvenli ilişki yapmayan kişiler) veya karşılıklı tek eşlilik veya perhiz uygulayarak CYBE’lere maruz kalma riskinin azalması
 • Enfeksiyonun hızlı teşhisi ve tedavisi (diğer insanlara yayılmasını önlemek için)
 • Enfekte kişilerin cinsel temaslılarının belirlenmesi, ardından bu temaslılara danışmanlık veya tedavi