yerleşme kanaması nedir

Yerleşme kanaması hakkında bilmeniz gerekenler

Erken gebelikte biraz lekelenme, mutlaka bir sorun olduğu anlamına gelmez. Yerleşme kanaması erken gebelik belirtisi olabilir ve sadece döllenmiş yumurtanın rahme yerleştiği anlamına gelir. Bununla birlikte, kan görürseniz ve endişeleniyorsanız, riskleri ortadan kaldırmak için test yaptırmak en iyisidir. Yerleşme kanaması hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız: nedir, nasıldır ve ne zaman ortaya çıkar, okumaya devam edin.

Yerleşme kanaması nedir?

Yerleşme kanaması, döllenmiş bir yumurta, blastosist adı verilen ve hızla bölünen bir hücre kümesidir. Rahmin astarına yapıştığında meydana gelen hafif atılım kanamasıdır.

Yerleşme kanaması ne zaman olur?

Bazen, döllenmeden yaklaşık bir ila iki hafta sonra, adet döneminizle yaklaşık aynı zamanda, implantasyon nedeniyle lekelenme olabilir.

Yerleşme kanaması ile adet kanaması arasındaki farkı nasıl anlayabilirim?

Yerleşme kanaması adet kanamasına göre çok hafiftir. Ana fark, kan miktarı ve rengidir.

Peki yerleşme kanaması nasıldır? Yerleşme kanamanız olduğunda, iç çamaşırınızda tamamını kaplamayacak kadar birkaç damla kan göreceksiniz.

Yerleşme kanaması da kahverengi veya açık pembe olabilir. Ancak erken gebelikte herhangi bir renkte kanamanın zararsız olup olmadığından emin olamazsınız. Endişeniz varsa, doktorunuza danışın.

Yerleşme kanamasının belirtileri ve semptomları nelerdir?

Birkaç damla kan fark edebilir ve implantasyon sırasında hamile olduğunuzu bile bilmeden bir gün süreyle hafif kramplar yaşayabilirsiniz. Öte yandan, belirtilerin hiçbirinin olmaması da yaygındır. Bununla birlikte, hamileliğin başka erken belirtileri olabilir , örneğin:

  • mide bulantısı
  • tükenmişlik hissi
  • hassas göğüsler
  • sık idrara çıkma
  • arzular veya isteksizlikler

İmplantasyon sırasında ne kadar kanama güvenlidir?

Yerleşme kanaması çoğu zaman bir sorun olduğunu göstermez. Bununla birlikte, kan fark ederseniz ve endişeleniyorsanız, bir doktora danışın, çünkü hamileyseniz ne kadar kanamanın güvenli olduğunu bilmenin bir yolu yoktur.

Yerleşme kanamasının süresi ve yoğunluğu nedir?

Yerleşme kanaması sadece birkaç gün sürebilen hafif lekelenme (sadece birkaç damla kan) olmalıdır.

Yerleşme kanamasından ne kadar süre sonra gebelik testi yaptırabilirim?

Henüz yaptırmadıysanız hemen test yaptırabilirsiniz, özellikle de yerleşme kanaması genellikle adet döneminizle aynı zamanlarda gerçekleştiğinden! Bazı gebelik testleri  adet gecikmenizden 4 gün önce idrarda hCG hormonunu tespit edecek kadar hassastır. Çok erken test yaparsanız, hamile olsanız bile hCG miktarları tespit edilemeyecek kadar düşük olabileceğinden yanlış negatif sonuç alabilirsiniz. Negatif bir sonuç görüyorsanız ancak yine de hamile olduğunuzu düşünüyorsanız, tekrar test etmeden önce 3 gün bekleyin. hCG erken gebelikte hızla yükselir; bu nedenle hamileyseniz pozitif bir sonuç almalısınız.

Her kadında yerleşme kanaması olur mu?

Hayır. Erken gebelikte kadınların sadece %15 ila %25’inde kanama görülür. Çoğu durumda, lekelenme normal bir implantasyon belirtisidir, ancak endişeleniyorsanız herhangi bir kanama kontrol edilmelidir, çünkü yine de düşük belirtisi veya dış gebeliğin bir belirtisi olabilir.

Yerleşme kanaması genellikle endişelenecek bir şey değildir. Muhtemelen bunu fark ettiğinizde hamile olduğunuzu bile bilmeyeceksiniz. Beklenen adetinizde lekelenme fark ederseniz ve hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, hamilelik testi yapın. Hamileyseniz, diğer faktörleri dışlamak için doktorunuzla konuşun ve sahip olduğunuz kanamalardan bahsedin.