Kızlık Zarı Dikimi (Himenoplasti) Nedir?

Kızlık zarı onarımı veya kızlık zarı dikimi olarak da bilinen himenoplasti, kızlık zarının eski haline getirilmesi için yapılan cerrahi bir işlemdir. Kızlık zarı, vajinanın girişini kısmen kapatan ince bir zardır. Genellikle bekaret sembolü olarak görülür, ancak cinsel aktivite, fiziksel aktivite ve hatta tampon kullanımı gibi çeşitli nedenlerle bozulabilir.

Geçici ve kalıcı olmak üzere iki ana himenoplasti tipi vardır. Geçici himenoplasti, kızlık zarının kalıntılarını tekrar bir araya getirmeyi içerir. Bu tür işlemler genellikle dikişler birkaç hafta içinde çözüleceğinden düğünden kısa bir süre önce yapılır. Kalıcı himenoplasti, hastanın kendi vücudundan alınan doku kullanılarak yeni bir kızlık zarı oluşturulmasını içerir. Bu tür bir prosedür daha pahalı ve zaman alıcıdır, ancak aynı zamanda başarılı olma olasılığı da daha yüksektir.

Himenoplasti nispeten güvenli bir prosedürdür, ancak risksiz değildir. Potansiyel risklerden bazıları enfeksiyon, ağrı ve yara izini içerir. Bu işlem için kalifiye ve deneyimli bir cerrah seçmek önemlidir.

Himenoplasti geçirme kararı kişiseldir. Kültürel inançlarınız, dini inançlarınız ve kendi kişisel değerleriniz gibi dikkate alınması gereken birçok faktör vardır. Himenoplasti düşünüyorsanız, prosedürün riskleri ve faydaları hakkında doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

İşte kızlık zarı dikimi (himenoplasti) hakkında bazı ek bilgiler:

  • Prosedür genellikle yaklaşık 30 dakika ila bir saat sürer.
  • İşlemden sonra birkaç saat hastanede kalmanız gerekecektir.
  • İşlemden sonra birkaç hafta cinsel aktiviteden uzak durmanız gerekecektir.
  • Himenoplasti maliyeti, işlemin türüne ve cerrahın ücretlerine bağlı olarak değişir.

Kızlık zarı dikimi neden yapılır?

Genellikle bu tip bir operasyon talep eden hastalar kültürel ya da dini nedenlerle kızlık zarının orijinal halini geri alması istenir.

Nasıl Yapılır?

Cerrahi işlem oldukça basittir ve kızlık zarı dikimi ince dikişlerle rekonstrüksiyonundan oluşur. Orijinal kızlık zarı kalıntıları hala duruyorsa, yeni bir kızlık zarı oluşturmak için vajinal restorasyon yapılır. Ameliyat süresi yaklaşık bir saattir.

Himenoplasti için hazırlık

Ameliyattan önceki yedi gün boyunca, kızlık zarı dikimi öncesi üç gün boyunca trombosit antiagreganlarının yanı sıra antienflamatuarları almaktan kaçınmalıdır.

Müdahale sonrası bakım

Dikişler emilebilir, bu nedenle kendi kendine düşerler. İlk 48 saat boyunca hasta bir miktar rahatsızlık hissedebilir. Bu 48 saat içinde nispi bir dinlenmenin sağlanması ve uzmanın belirttiği farmakolojik tedavinin dikkate alınması önemlidir.

Hasta cerrahi müdahaleden yaklaşık bir ay sonra cinsel ilişkiye girebilecektir.

Kızlık zarı dikiminde  kültürün etkisi

Kültürü kadının bekaretine  büyük önem veren  ve kadının bakire olup olmadığının belirlenmesi için  sözde  Bekaret Testi’nin uygulandığı kadınlar için  çok talep edilen bir cerrahi uygulamadır . Test, kızlık zarının ancak cinsel ilişki sonucu yırtılabileceği varsayımıyla muayene edilmesinden oluşur.

Kızlık zarının dikimi, yeniden yapılandırılması  veya kızlık zarı estetiği, sosyal veya aile baskısı nedeniyle evlilikte bakire olması gereken kadınlar için bir seçenek olabilir.

Kadının ilk ilişkide kızlık zarının olmaması veya kanamanın olmaması, daha önce ilişkiye girmesiyle ilgili olmanın dışında, farklı nedenlerden dolayı olabileceğini de bilmek gerekir.

Bu nedenler;

  • Her 1000 kadından 1’i kızlık zarı olmadan doğuyor.
  • Kadınların %44 kadarı ilk cinsel ilişki sırasında zarın esnek olması nedeniyle kan kaybı yaşamaz, bu da kanamanın test edildiği yada işaret sayıldığı bazı kültürlerde kanama olmayacağı anlamına gelir.
  • Kızlık  zarı, tampon kullanımı nedeniyle de yırtılabilir.
  • Binicilik, yüzme, bisiklete binme veya jimnastik gibi egzersizler neden olabilir.
  • Aşırı adet kanaması zarın yırtılmasına neden olabilir.