Kızlık zarı dikimi (Himenoplasti) nedir?

Kızlık zarı dikimi ameliyatı olarak da bilinen kızlık zarı estetiği himenoplasti, vajinanın alt yarısında yer alan söz konusu cilt zarının yeniden yapılandırılmasını amaçlayan cerrahi bir müdahaledir. Kadının ilk cinsel penetrasyonu ile bu lifli ve elastik doku yırtılır. Ayrıca kaza sonucu düşme, ani hareketler ve hatta tampon kullanımı nedeniyle de yırtılabilir.

Kullanılan anestezi lokal olduğu için hastaneye yatış gerektirmez.

Kızlık zarı dikimi neden yapılır?

Genellikle bu tip bir operasyon talep eden hastalar kültürel ya da dini nedenlerle kızlık zarının orijinal halini geri alması istenir.

Nasıl Yapılır?

Cerrahi işlem oldukça basittir ve kızlık zarı dikimi ince dikişlerle rekonstrüksiyonundan oluşur. Orijinal kızlık zarı kalıntıları hala duruyorsa, yeni bir kızlık zarı oluşturmak için vajinal restorasyon yapılır. Ameliyat süresi yaklaşık bir saattir.

Himenoplasti için hazırlık

Ameliyattan önceki yedi gün boyunca, kızlık zarı dikimi öncesi üç gün boyunca trombosit antiagreganlarının yanı sıra antienflamatuarları almaktan kaçınmalıdır.

Müdahale sonrası bakım

Dikişler emilebilir, bu nedenle kendi kendine düşerler. İlk 48 saat boyunca hasta bir miktar rahatsızlık hissedebilir. Bu 48 saat içinde nispi bir dinlenmenin sağlanması ve uzmanın belirttiği farmakolojik tedavinin dikkate alınması önemlidir.

Hasta cerrahi müdahaleden yaklaşık bir ay sonra cinsel ilişkiye girebilecektir.

Kızlık zarı dikiminde  kültürün etkisi

Kültürü kadının bekaretine  büyük önem veren  ve kadının bakire olup olmadığının belirlenmesi için  sözde  Bekaret Testi'nin uygulandığı kadınlar için  çok talep edilen bir cerrahi uygulamadır . Test, kızlık zarının ancak cinsel ilişki sonucu yırtılabileceği varsayımıyla muayene edilmesinden oluşur.

Kızlık zarının dikimi, yeniden yapılandırılması  veya kızlık zarı estetiği, sosyal veya aile baskısı nedeniyle evlilikte bakire olması gereken kadınlar için bir seçenek olabilir.

Kadının ilk ilişkide kızlık zarının olmaması veya kanamanın olmaması, daha önce ilişkiye girmesiyle ilgili olmanın dışında, farklı nedenlerden dolayı olabileceğini de bilmek gerekir.

Bu nedenler;

  • Her 1000 kadından 1'i kızlık zarı olmadan doğuyor.
  • Kadınların %44 kadarı ilk cinsel ilişki sırasında zarın esnek olması nedeniyle kan kaybı yaşamaz, bu da kanamanın test edildiği yada işaret sayıldığı bazı kültürlerde kanama olmayacağı anlamına gelir.
  • Kızlık  zarı, tampon kullanımı nedeniyle de yırtılabilir.
  • Binicilik, yüzme, bisiklete binme veya jimnastik gibi egzersizler neden olabilir.
  • Aşırı adet kanaması zarın yırtılmasına neden olabilir.