Ertesi Gün Hapı Fiyatı – Yan Etkileri – Kullanımı

Ertesi gün hapı, korunmasız cinsel ilişkiden sonra hamileliği önlemek için kullanılan bir ilaçtır. Progesteron hormonu içerir ve spermin yumurtaya ulaşmasını ve döllenmesini engeller. Ertesi gün hapı, cinsel ilişkiden sonra 72 saat içinde alınmalıdır. %98 oranında etkilidir. Ancak, her zaman hamileliği engelleyemez. Korunmasız cinsel ilişkiden sonra hamileliği önlemek için en etkili yöntemdir. Ancak, ertesi gün hapı, doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmamalıdır. Sadece acil durumlarda kullanılmalıdır. Reçetesiz olarak eczaneden satın alınabilir.

Ne Zaman Kullanılır?

Ertesi gün hapını korunmasız cinsel ilişkiden sonra mümkün olan en kısa sürede, etkinlik oranı dikkate alındığında önerilen 12 saat içinde kullanılmasıdır. En fazla 72 saat içinde kullanılmalıdır. Adet döngüsünün herhangi bir noktasında kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki Durumlarda Ertesi Gün Hapını Kullanabilirsiniz

 • Korunmasız cinsel ilişki
 • Kondomun yırtılması veya kayması
 • Doğum kontrol hapını unutmuş olmak
 • Cinsel saldırı
 • Tecavüz

Aşağıdaki Durumlarda Kullanılmamalıdır

 • Hamile olmak
 • Karaciğer hastalığı
 • Böbrek hastalığı
 • Kalp hastalığı
 • Migren
 • Yüksek tansiyon
 • Kan pıhtılaşması
 • Süt ürünleri alerjisi

Yan Etkiler

Ertesi gün hapı, yan etkilere neden olabilir. Bu yan etkiler, genellikle hafiftir ve kısa sürelidir. Yan etkiler, şunlardır:

 • Bulantı
 • Kusma
 • Baş ağrısı
 • Yorgunluk
 • Karın ağrısı
 • Ağrılı adet kanaması
 • Adet düzensizliği

Diğer İlaçlarla Etkileşim

Ertesi gün hapı, hormon içeren bir ilaçtır. Bu nedenle, diğer ilaçlarla etkileşime girebilir. İlacı almadan önce, doktorunuza danışmanız önemlidir.

Levonorgestrel ve Ulipristal Asetat

Levonorgestrel ve ulipristal asetat birlikte alınmamalıdır.

Kullanım Süresi ve Etkinlik

Yumurtlamayı önlemek için, ertesi gün hapını mümkün olan en kısa sürede, tercihen korunmasız cinsel ilişkiden sonraki 12 saat içinde almak en iyisidir. Bundan sonra, etkinlikleri giderek azalır. Levonorgestrel etkin maddeli ilaçların korunmasız cinsel ilişkiden sonra en fazla 72 saat (3 gün), etkin madde ulipristal asetat içeren ilaçların en fazla 120 saat (5 gün) sonra kullanılması onaylanmıştır. 120 saatten sonra ertesi gün hapı için artık çok geçtir.

Yumurtlama ve Etkinlik

Levonorgestrel içeren ilaçlar yumurtlamadan yaklaşık iki gün öncesine kadar, ulipristal asetatlı ilaçlar ise yumurtlamadan 1 gün önce alınırsa etkilidir. Bununla birlikte, yumurtlama yakınsa veya zaten gerçekleşmişse, her iki hazırlık da artık etkili değildir. Yumurtlama zamanınızı hesaplayın

Embriyoya Etkisi

Ertesi gün hapının doğru alınmasına rağmen döllenme gerçekleşmişse ve döllenen yumurta rahme yerleşmişse mevcut bilgilere göre embriyoda herhangi bir hasar beklenmemektedir.

Rutin Kullanım Tavsiyesi

Ertesi gün haplarını rutin olarak kullanmanız önerilmez; bunun yerine çok daha etkili doğum kontrol yöntemleri vardır.

Nereden Alabilirim?

Eczanelerde reçetesiz satılmaktadır. Orada danışmanlık da yapılıyor. Örneğin, halihazırda hamile olup olmadığınız, döllenme olasılığınız ve herhangi bir kontrendikasyon veya diğer ilaçlarla olası etkileşimler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bazı eczaneler ertesi gün hapı vermeyi reddediyor. Bu durumda başka bir eczaneye başvurabilirsiniz. Yerel nöbetçi eczaneler geceleri ve hafta sonları hizmet verir; internet veya telefon aracılığıyla bilgi alabilirsiniz. Her eczanede vitrinlerde de bilgi verilmektedir.

Kimler ertesi gün hapı kullanamaz?

Levonorgestrel veya ulipristal asetata veya tabletlerdeki yardımcı maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığı olan kadınlar ertesi gün hapını almamalıdır.

Halihazırda hamilelik belirtileri varsa (örn. adet gecikmesi veya sabah bulantısı), ertesi sabah hapını almadan önce bir hamilelik testi yaptırmak veya bir jinekoloğun tavsiyesini almak mantıklıdır.

Halihazırda fallop tüplerinde iltihaplanma, dış gebelik veya dış gebelik geçirmiş olan kadınlar, ertesi gün hapının onlar için bir seçenek olup olmadığını doktorlarıyla netleştirmelidir.

Ertesi gün hapı, şiddetli karaciğer fonksiyon bozukluğu durumunda önerilmemektedir.

Kişisel veya aile geçmişinizde tromboz (kan pıhtısı) riski artmışsa, levonorgestrel etkin maddesini içeren ertesi gün hapını almamalısınız.

Aktif madde ulipristal asetat, glukokortikoidler alındığında şiddetli astımda kullanılmamalıdır.

Verimlilik

24 saat içinde alınırsa etkinlik %90 civarındadır. 72 saatten sonra etkinlik %75’e düşer (çünkü bu bileşikler döllenme gerçekleştikten sonra etki göstermez).

Korunmasız ilişkiden sonra mümkün olan en kısa sürede kullanıldığı sürece etkinliği en fazladır.

Yumurtlamadan önce iyi bir zamanda alınırsa, ertesi sabah hapı büyük olasılıkla hamileliği önleyecektir. Bununla birlikte, korunmasız cinsel ilişki ile ertesi gün hapı alınması arasında geçen süre ne kadar uzun olursa, yumurtlamanın gerçekleşebileceği süre de o kadar uzun olur. Bu yüzden onları mümkün olan en kısa sürede almak çok önemlidir.

Bazı antibiyotikler, antikonvülsanlar (antiepileptikler), HIV enfeksiyonları için antiviraller veya sarı kantaron içeren ilaçları aynı anda alırsanız, ertesi gün hapının etkinliğini azaltabilmektedir. Düzenli olarak ilaç kullanan veya yakın zamanda almış olan kadınlar, ertesi gün hapını almadan önce bu konuyu eczaneye danışmalı veya tıbbi yardım almalıdır.

Çok fazla kilolu olmak da ertesi gün hapının, özellikle levonorgestrel preparatının etkinliğini azaltabilmektedir. Etkilenen kadınlar, kendileri için en uygun yöntem hakkında bir doktordan veya eczaneden tavsiye almalıdır.

Yan etkileri nelerdir?

Mide bulantısı ve kusma. Takip eden iki saat içinde kusma olursa, doz tekrarlanmalıdır.

Aşırı kusma durumunda vajinal yoldan ikinci bir doz uygulayabilirsiniz. Kusmayı önlemek için, hapı almadan 45 dakika önce antiemetik bir ilaç almanız önerilir.

Diğer yan etkiler şunlardır: baş ağrısı, meme ağrısı, baş dönmesi ve yorgunluk. Genellikle 24 saat içinde kaybolurlar. Alerji öykünüz olmadığı sürece ağrı kesicilerle tedavi edilebilirler.

Bilinen başka bir yan etkisi yoktur, bu nedenle ara sıra kullanımı sağlık açısından bir tehlike oluşturmaz.

Aldıktan sonra ne kadar süre sonra adet görmeyi beklemeliyim?

Adet genellikle beklenen tarihte veya beklenen tarihten sonraki 7 gün içinde ortaya çıkar.

Bazı durumlarda, ertesi gün hapı aldıktan birkaç gün sonra adet görme ile karıştırılmaması gereken hafif lekelenme şeklinde kanamalar olabilir.

Adet dönemi, beklenen tarihten bir haftadan fazla geciktiyse, hamilelik testi yaptırmalı ve doktorunuza görünmelisiniz.

Adet döngüsü boyunca beni korur mu?

Hayır, acil kontrasepsiyon sadece korunmasız cinsel ilişkiye karşı koruma sağlar.

Bir sonraki adet dönemine kadar bariyer yöntemi (prezervatif) diğer korunma yöntemlerini kullanmalısınız.

Rutin veya sık kullanımı tavsiye ediliyor mu?

Devamlı kullanımı diğer yöntemlere göre daha az etkili ve yan etkileri daha sık olduğu için önerilmez.

Kişisel ihtiyaçlarınıza, üreme beklentilerinize ve sağlık durumunuza göre, size en uygun düzenli kullanım için doğum kontrol yöntemini seçmek için doktor randevusu oluşturun.

Ertesi gün hapı ve emzirme

Etkin madde levonorgestrel anne sütüne geçer. Bu nedenle bu etken madde ile yapılan ilaçlar mümkünse emzirmeden hemen sonra alınmalıdır. Bundan sonra, en az sekiz saatlik bir emzirme molası gözlemlenmelidir.

Etken madde ulipristal asetat içeren ilacı aldıktan sonra en az bir hafta emzirmeye ara verilmesi önerilir. Bu süre zarfında süt üretimini sürdürmek için anne sütünü sağmak mantıklıdır. Sağılan süt atılmalıdır.

Ertesi gün hapı fiyatı ne kadar?

Ulipristal İçeren Ertesi Gün Hapı Fiyatı

İlaç AdıEtken Madde2024 Yılı Fiyat Aralığı
ELLA 30 MGUlipristal512 TL – 520 TL
JOSEI 30 MGUlipristal512 TL – 520 TL
ULPISAD 30 MGUlipristal512 TL – 520 TL

Levonorgestrel İçeren Ertesi Gün Hapı Fiyatı

İlaç AdıEtken Madde2024 Yılı Fiyat Aralığı
ABALEVO 1,5 MGLevonorgestrel390 TL – 440 TL
ERTES 72 1,5 MGLevonorgestrel390 TL – 440 TL
NORLEVO 1,5 MGLevonorgestrel390 TL – 440 TL
POSTPILL ONE 1,5 MGLevonorgestrel390 TL – 440 TL