İkili Test Nedir? İkili Test Neden Yapılır?

İkili test nedir

Maternal serum marker olarak da bilinen ikili test, birinci trimester taraması adı verilen daha kapsamlı bir taramanın parçasıdır. Kesin bir test değildir. Bunun yerine, öngörücü bir test olarak sınıflandırılır, bu da sonuçlarının kromozomal anormallik olasılığını bildirdiği anlamına gelir.

Spesifik olarak, bu test hem serbest beta-insan koryonik gonadotropin (beta-hCG) hem de gebelikle ilişkili plazma protein A’nın (PAPP-A) kan düzeylerini tarar.

Tipik bir gebelikte, dişi fetüslerde 22 çift XX kromozomu veya erkek fetüslerde 22 çift XY kromozomu olacaktır.

Bir trizomi, aşağıdakiler gibi fazladan kromozomların olduğu bir kromozomal durumdur:

  • Down Sendromu. Bu yaygın trizomi ayrıca trizomi 21 olarak da adlandırılır çünkü 21. kromozomun fazladan bir kopyası vardır.
  • Trizomi 18 ve trizomi 13. Bu yaygın kromozomal anormallikler, kromozom 18’in (Edward sendromu) veya kromozom 13’ün (Patau sendromu) fazladan bir kopyasını içerir.

Bu kromozomal anormalliklere sahip gebeliklerde hCG ve PAPP-A seviyeleri “normal”den yüksek veya düşük olabilir.

Ancak, kan seviyeleri tek başına sonuçlarınızı vermez. Bunun yerine kan testi, bebeğinizin boynunun arkasındaki temiz dokuyu inceleyen ense saydamlığı (NT) taraması adı verilen bir ultrasonla birlikte yapılır.

İkili test neden yapılır

İlk trimester taraması – ikili test ve NT taraması – zorunlu değildir. Bununla birlikte, tarama (ve hücresiz DNA testi gibi diğerleri), 35 yaşın üzerindeyseniz veya aile geçmişinizde belirli koşullar varsa, yüksek kromozomal sorun riskiniz varsa önerilir.

Sonucun size yalnızca trizomi riskinde artış olup olmadığını söylediğini unutmamak önemlidir. Bebeğinizin herhangi bir anormalliği olup olmadığını kesin olarak belirlemez.

İkili test isteyip istemediğinize karar vermeden önce, sonuçların uzun vadede sizin için ne anlama geleceğini kendinize sorabilirsiniz.

  • Olası anormallikleri bilmek kaygınızı hafifletir mi yoksa kötüleştirir mi?
  • Artan riske işaret eden bir sonuç alırsanız daha invaziv testlere gitmek ister miydiniz?
  • Sonuçlar hamileliğinizi yönetme şeklinizi değiştirir mi?

Her şey kişisel seçim ve kendi sağlık geçmişinizle ilgili, bu nedenle sorularınızın gerçekten doğru ya da yanlış cevapları yok.

İkili testin zamanlaması

İkili testin yapılması için nispeten dar bir zaman aralığı vardır. Doktorunuz, ilk üç aylık döneminizin sonlarına doğru veya muhtemelen ikinci üç aylık dönemin çok erken bir dönemine randevu almanızı isteyecektir.

Daha spesifik olarak, kanınızı 11. ve 14. haftalar arasında aldıracaksınız.

İkili testten ne beklemeliyim

İkili test basit bir kan testidir. Doktorunuz bir laboratuvara götürmeniz için bir talimat yazacaktır. İkili test için açlık gerekliliği yoktur. bu nedenle aksi belirtilmediği sürece randevunuzdan önce normal bir şekilde yemek yiyebilir veya içebilirsiniz.

Laboratuvarlar, geri dönüş süresi söz konusu olduğunda değişiklik gösterir. Genel olarak, sonuçlarınızı yaklaşık 3 gün içinde almayı bekleyebilirsiniz. Kliniğinizin sizi arayıp aramayacağını veya sonuçlarınızı almak için aramanız gerekip gerekmediğini sormak isteyebilirsiniz.

İkili test için standart sonuçlar

Düşük, orta veya yüksek riskli bir sonuç alırsınız.

Düşük risk (“negatif”), “normal” bir sonuç olarak kabul edilir ve bebeğinizde kromozomal anormallikler olma olasılığının düşük olduğu anlamına gelir.

Sonucunuz normal aralıktaysa, yalnızca başka bir gösterge varsa (aile geçmişi, yaş vb.) veya başka bir nedenle daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız daha fazla test önerilecektir.

Yine de, düşük riskli bir sonuç her zaman bebeğinizin bir sorunu olmayacağı anlamına gelmez. Ayrıca, ilk üç aylık dönem taramasının yalnızca Down sendromu, trizomi 13 ve trizomi 18 belirteçlerine baktığına dikkat etmek önemlidir. ikili test diğer durumlara bakmaz.

İkili test için anormal sonuçlar

Taramanız anormallikler açısından orta veya yüksek riskli (“pozitif”) olarak çıkarsa, daha fazla bilgi edinmek için sonucunuzu bir doktorla detaylı gözden geçirmeyi seçebilirsiniz.

Sonucunuz, noninvaziv prenatal test (NIPT), amniyosentez veya koryon villöz örneklemesi gibi daha kesin ve bazen daha invaziv testlerle doğrulanabilir. Bu testlerden bazıları hamileliğiniz için bir miktar risk taşımakla birlikte kesin sonuç vermektedir.

İkili test hamileliğinizin erken dönemlerinde yapıldığından, bilgiler size ileri testler, tıbbi tedaviler ve hamileliğinizin ve doğumunuzun genel yönetimi hakkında önemli kararlar vermeniz için zaman verir.

Riskinizi bilmek, özel ihtiyaçları olan bir çocuğunuz olma potansiyeline hazırlanmanıza ve ihtiyaç duyacağınız desteği bulmanıza da yardımcı olabilir.

İkili testle ilişkili herhangi bir risk var mı?

İkili test ile ilişkili herhangi bir risk yoktur. Rutin, invazif olmayan bir kan testidir. Tabii ki, doktorunuzun talimatlarına uyduğunuzdan ve endişeleriniz varsa doktorunuzla iletişime geçtiğinizden emin olun.

NT taramasına karşı ikili test

En doğru sonuçlar için, ilk trimester taramasında ikili tarama testi (kan testi) ve NT taraması (ultrason) birlikte kullanılır. Her iki testten toplanan bilgiler, düşük, orta veya yüksek anormallik riskinin sonucunu verir.

İkili tarama testi olmadan gerçekleştirildiğinde, NT taraması olası anormallikleri tespit etmede daha az etkilidir.

NT taraması, doktorunuza bebeğinizin gerçek zamanlı görüntüsünü toplamak için ses dalgalarını kullanmasına olanak tanır. ikili tarama testinizle aşağı yukarı aynı zamanlarda yapılır.

Hamileliğin bu noktasında -ilk üç aylık dönemin sonlarında- kadın doğum uzmanınız bebeğinizin ensesindeki temiz alanın boyutunu ölçebilir. Doktorunuz ayrıca bir trizomi göstergesi olabilecek burun kemiğinin gelişimini de değerlendirecektir.

Bu ölçümler, kan sonuçlarınız ve yaşa bağlı risklerle birleştirilir. Bebeğinizin potansiyel Down sendromu, trizomi 13 veya trizomi 18 riskini oluşturmak için hepsi birlikte hesaplanır.

Değerlendirme

Test etmek ya da test etmemek? Ne yapacağınızı bilmiyorsanız, ikili tarama testin ve ilk üç aylık dönem taramasının avantajlarını ve dezavantajlarını tartarak başlayın. Kendinize, bu bilgileri bilmenin, daha fazla test yaptırma kararınızın yanı sıra hamileliğinizin yönetimine nasıl yardımcı olabileceğini sorun.

Bu test ve sizin benzersiz durumunuz ışığında yararlılığı hakkında kadın doğum uzmanınızla konuştuğunuzdan emin olun. Neye karar verirseniz verin, doktorunuzla yakın temas, sağlıklı bir hamileliğin anahtarıdır.