Hamilelikte Uçak Yolculuğu Yapmak Güvenli Mi?

Gebelikte Uçak Yolculuğu

Genellikle, hamileliğin 36. haftasından önce hava yolculuğu, sağlıklı bir hamileliğiniz varsa güvenli kabul edilir. Yine de, hamileyseniz, seyahat öncesi kadın doğum doktorunuza danışın.

Hava yolculuğu ile kötüleşebilecek veya acil bakım gerektiren gebelik komplikasyonları yaşıyorsanız doktorunuz hava yolculuğuna karşı uyarılarda bulunacaktır. Uçuş süresi de dikkate alınmalıdır. Benzer şekilde, doktorunuz ve birçok havayolu şirketi 36 haftalık hamilelikten sonra seyahat etmeyi kısıtlayabilir.

Doktorunuz hava yolculuğunu onaylarsa ve planlarınız esnekse, uçak seyahatiniz için en iyi zamanı ikinci üç aylık döneminiz olabilir. İkinci üç aylık dönem, yaygın hamilelik acil risklerinin en düşük olduğu zamandır.

Uçak seyahatiniz de:

  • Havayolunun yolcu politikasını kontrol edin. Hamile kadınlar için rehberler ve taşıyıcı varış yerine göre değişebilir.
  • Kemer bağlamak. Yolculuk sırasında kemerinizi karnınızın altına sabitleyin.
  • Dolaşımı sağlayın. Koridorda ara sıra yürüyüş yapın. Oturmak zorunda kalırsanız, ayak bileklerinizi periyodik olarak esnetin ve uzatın. Ayrıca sıkı oturan giysiler giymekten kaçının. Kompresyon çoraplarının kullanımı yardımcı olabilir.
  • Bol miktarda sıvı tüketin. Kabindeki düşük nem, dehidrasyona neden olabilir.
  • Gazlı yiyecek ve içeceklerin kullanımından kaçının. Seyahat öncesi gazlı yiyecek ve içecekler kullanmayınız, gazlar rakımda genişler ve bu da rahatsızlığa neden olabilir. Örnekler arasında brokoli ve gazlı içecekler sayılabilir.
  • Beklenmedik durum planı yapın. Gerekirse, seyahatiniz sırasında nasıl jinekolojik bakım alacağınızı düşünün.

Yüksek irtifalarda hava yolculuğu ile ilişkili radyasyon maruziyetinin hamilelik sırasında uçan çoğu kişi için sorunlu olduğu düşünülmemektedir. Bununla birlikte, pilotlar, uçuş görevlileri ve diğer sık ​​uçan pilotlar, hamilelik sırasında sorun olabilen kozmik bir radyasyon seviyesine maruz kalabilir. Hamileliğiniz sırasında sık sık uçmanız gerekiyorsa, bunu doktorunuzla görüşün. Hamilelik sırasında toplam uçuş sürenizi sınırlandırmanız önerilebilir.