Hamilelikte Beslenme Temelleri

Gebelik diyetinde neler olmalı?

Hamilelik sırasında sağlıklı bir diyet yemek, kendiniz ve bebeğiniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Sonuçta, yediğiniz yiyecekler bebeğinizin ana beslenme kaynağıdır. Bebeğinizin büyümesini ve gelişmesini desteklemek için beslenmenize dikkat edin.

Tahıllar

Tahıllar vücudunuzun ana enerji kaynağı olan esansiyel karbonhidratları sağlar. Birçok tam tahıllı ve zenginleştirilmiş ürün ayrıca lif, demir, B vitaminleri ve çeşitli mineraller içerir. Takviyeli ekmek ve tahıl, yeterli folik asit almanıza yardımcı olabilir.

Ne yenir: Her gün tahıllarınızın en az yarısının tam tahıl olduğundan emin olun. Günün tahıllarının çoğunu kahvaltıda bir kase güçlendirilmiş tahıl, iki dilim kepekli ekmek ile yapılan öğle yemeği sandviçi ve akşam yemeği için tam buğdaylı makarna ile alabilirsiniz.

Meyve ve sebzeler

Meyve ve sebzeler hamilelik beslenmesinin kritik bileşenleridir, çünkü çeşitli vitaminler ve mineraller ve sindirime yardımcı olmak için lif sağlarlar. Birçok meyve ve sebzede bulunan C vitamini, demiri emmenize yardımcı olur. Koyu yeşil sebzeler A vitamini, demir ve folat içerir.

Meyve suyu da önemlidir, ancak çok fazla meyve suyunun istenmeyen kilo alımına yol açabileceğini unutmayın.

Et, kümes hayvanları, balık, yumurta ve fasulye

Bu gruptaki yiyeceklerin bol miktarda proteinin yanı sıra B vitaminleri ve demirleri vardır. Protein bebeğinizin büyümesi için çok önemlidir.

Süt Ürünleri

Süt ürünlerindeki kalsiyum  bebeğinizin kemiklerini ve dişlerini oluşturmaya yardımcı olur. Süt ürünlerinde ayrıca D vitamini ve protein bulunur. Günde 2 bardak hedefleyin.

Su

Su, yediğiniz yiyeceklerden bebeğinize besin taşır. Ayrıca kabızlık, hemoroid, aşırı şişme ve idrar yolu veya mesane enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilir.

Hamilelik sırasında günde yaklaşık 10 bardak (2.4 litre) sıvı alın. Su, meyve suları, kahve, çay ve alkolsüz içeceklerin hepsi günlük sıvı ihtiyaçlarınıza katkıda bulunur. Bununla birlikte, bazı içeceklerin şekerin yüksek olduğunu ve çok fazla kilo almaya neden olabileceğini unutmayın.

Katı ve sıvı yağlar

Fındık, zeytin veya avokado gibi sağlıklı yağları olan yiyecekleri seçin. Salata sosunuz olarak yağ ve sirke kullanın. –

Takviyeler hakkında soru

Sağlıklı bir diyete sahip kadınlar bile temel besinleri kaçırabilir. Günlük prenatal vitamin almak herhangi bir boşluğu doldurmaya yardımcı olabilir. Sıkı bir vejetaryen diyet uygularsanız, bariatrik cerrahi geçirmişseniz veya diyabet gibi kronik sağlık durumlarınız varsa doktorunuz özel takviyeler önerebilir. Hamilelik sırasında yeni vitamin veya takviyeler almadan önce daima doktorunuza danışın.