Hamilelik Planlama

Gebelik Planlama

 • Pek çok kadın , fetüse olası toksik maruziyetleri en aza indirebilmek için gebe kalmadan önce gebelik planlamasına başlamayı seçmelidir .
 • Genetik ( kalıtsal ) hastalık riski veya aile öyküsü olan kadınlar veya çiftler , hamilelik planlamasında bir adım olarak genetik danışmanlık alabilir .
 • En iyi sonuçlar için, hamileliğe başlamadan önce kronik tıbbi durumlar tedavi edilmeli ve kontrol altında tutulmalıdır.
 • Sigarayı bırakmak ve alkol veya yasadışı uyuşturucu kullanımından kaçınmak, bir kadının sağlıklı bir hamilelik ve bebek sahibi olma şansını güçlü bir şekilde artırır.
 • Bir kadının hamilelik sırasında alması gereken kilo miktarı kısmen hamilelik öncesi kilosuna bağlıdır.
 • Bir kadın doğum kontrolünü kullanmayı bırakır bırakmaz hamile kalabilir . Bazı uzun süreli hormonal kontraseptifler, hormonal etkilerin geçmesi için bir süre gerektirebilir.
 • Hamile kalmayı planlayan kadınlar , fetüste nöral tüp defekti olasılığını azaltmak için folik asit takviyesi almalıdır .
 • Bazı balık türleri cıva veya diğer toksinlerde yüksek olabilir ve hamile kadınlar için önerilmez.
 • Egzersiz , sağlıklı bir yaşam tarzının bir parçasıdır ve komplike olmayan hamilelikleri olan çoğu hamile kadın için önerilir .
 • Hamile kalmayı planlıyorsanız , reçeteli veya reçetesiz (OTC) tüm ilaçları doktorunuzla birlikte gözden geçirmeniz önemlidir .
 • Cinsel aktivite çoğu hamile kadın için güvenlidir.
 • Zika virüsü , kızamıkçık , toksoplazmoz ve parvovirüs B19 gibi bazı enfeksiyonlar fetüs için risk oluşturabilir.
 • Kızamıkçık virüsüne karşı bağışıklığı olmayan kadınlar , gebelik öncesinde aşılanmalıdır .
 • HIV veya hepatit B virüsleri ile enfekte olmuş kadınlar , bu enfeksiyonların yeni doğanlarına bulaşma olasılığını azaltmak için hamilelik sırasında veya doğum sırasında ilaç alabilirler .

Hamilelik planlaması nedir?

Birçok kadın için hamilelik planlaması hamile kalmadan önce başlar. Diğerleri hamileliğin farkına vardıklarında planlamaya başlamayı seçerler. Hamilelik planı olmadan sağlıklı bir hamilelik ve bebeğe sahip olmak mümkün olsa da, bir hamilelik planı geliştirmek, bebeğinizin sağlıklı olma şansının en yüksek olmasını ve sağlıklı bir hamilelik geçirmenizi sağlamanın bir yoludur. Hamilelik için planlama tipik olarak şunları içerir:

Bir kadının eşi ve doktor ile yapılan görüşmeler , beslenme ve vitaminler , egzersiz , genetik danışmanlık, kilo alımı ve bazı ilaçlardan ve alkolden uzak durma ihtiyacı hakkında tavsiyeleri içerir .

Bazen hamilelik planlaması, doğurganlık planlamasını ve kadının en doğurgan olduğu ayın zamanı için cinsel ilişkiyi planlamayı içerir . Düzenli cinsel ilişki yaşayan ve hala hamile kalmayan çiftler tipik olarak kadın doğum uzmanına danışırlar. Kadın doğum doktorları genellikle 35 yaşın altındaki sağlıklı çiftlerin bir kadın doğum uzmanına danışmadan önce bir yıl hamile kalmayı denemelerini önermektedir. 35 yaşın üzerindeki kadınlar, gebe kalmaya çalıştıktan 6 ay sonra bir kadın doğum uzmanına danışmak isteyebilir.

En doğurgan olduğunuz verimli günlerinizi öğrenmek için yumurtlama hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.

Bazı kadınlar, beklenen adet dönemi civarında veya düzensiz adet döngüleri nedeniyle implantasyon kanaması olarak bilinen hafif kanama yaşadıklarından, hamileliğin belirli semptomları gelişmeye başlayana kadar hamile olduklarını fark etmeyebilir . Bu zamana kadar kadın bilmeden hamileliğe zarar verebilecek maddelere maruz kalmış olabilir. Gebe kalmadan önce hamilelik planlamasına başlamayı seçen kadınlar, potansiyel olarak zararlı maruziyetlerden kaçınılmasını sağlamak için adımlar atabilir.

Hamilelik planlaması neden önemlidir?

Bir kadın hamile kalmadan önce, tıbbi geçmişini aşağıdakilere odaklanarak bir doktorla konuşabilir:

Diyabet , tiroid hastalığı , böbrek hastalığı veya kalp hastalığı gibi kronik tıbbi durumlar , sağlıklı bir hamileliğin en büyük şansı için gebe kalmadan önce izlenmeli ve iyi kontrol edilmelidir.
Kadınlar, HIV veya hepatit B virüsleri ile enfekte olup olmadıklarını belirlemek için test edilebilir , böylece gebelik sırasında veya doğumda uygun tedavi enfeksiyonların bebeğe bulaşmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Aşılama öyküsü ve suçiçeği ( suçiçeği ) ve kızamıkçık ( Alman kızamığı ) için bağışıklık tepkisi : Bir kadının, gelişmekte olan fetüse zarar verebilecek bu iki enfeksiyona karşı bağışıklık durumu, bir kan testi ile belirlenebilir. Bir kadın bu enfeksiyonlara karşı bağışık değilse, gebe kalmaya çalışmadan önce aşılar yapılabilir. Su çiçeği aşısını aldıktan sonra , gebe kalmaya başlamadan önce kadınlar 30 gün beklemelidir. Bazı diğer enfeksiyonların gelişmesine karşı önlemler de alınmalıdır.

Kalıtsal hastalık öyküsü olan, genetik hastalıkları olan başka çocukları olan veya belirli hastalıkların aile öyküsüne sahip çiftler, gebe kalmadan önce genetik danışmanlık almayı seçebilirler. Doktorunuz, genetik danışmanlığın sizin için uygun olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.
Sigarayı bırakmak, sağlıklı bir hamilelik şansını önemli ölçüde artırır ve hamileliği planlayan kadınlar alkol kullanımından kaçınmalıdır. Madde bağımlılığı sorunları olanlar ideal olarak teşhis edilmeli ve gebelik planlamadan önce tedavi edilmelidir.