Koryon Villus Örneklemesi (CVS) Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Koryon villus örneklemesi (CVS) nedir?

Koryon villus örneklemesi (CVS) doğum öncesi bir testtir. Bebeğinizdeki belirli doğum kusurlarını ve genetik anormallikleri teşhis etmek için kullanılır. Genetik anormallikler, anneden veya babadan bebeğe geçen genlerdeki değişikliklerdir. Bu genetik değişiklikler bebek için sağlık sorunlarına neden olabilir.

CVS sırasında sağlık uzmanınız plasentadan küçük bir doku parçası alır. Numune, bebeğinizin sağlığını kontrol etmek için kullanılır.

Gebeliğin erken döneminde, 10 ila 13 hafta arasında CVS yaptırabilirsiniz. Testten sonra küçük bir düşük yapma şansı olduğu için CVS tüm hamile kadınlara önerilmez.

CVS, amniyosentez (amnio olarak da adlandırılır) adı verilen başka bir doğum öncesi testten farklıdır. Amniosentez gebelikte biraz daha geç yapılır. Doktorunuzla CVS, amniosentez veya diğer doğum öncesi testler hakkında konuşun.

CVS yaptırmanın nedenleri nelerdir?

Doktorunuz doğum öncesi testleri sizinle tartışmalıdır ve size CVS önerebilir. Ve CVS olmasını isteyebilirsiniz. Genetik anormalliği olan bir bebek sahibi olma riskiniz varsa CVS yaptırmak isteyebilirsiniz.

Bu riskler şunları içerir:

 • 35 yaşında veya daha büyük olmak: Belirli doğum kusurları veya Down sendromu gibi genetik anormallikleri olan bir bebeğe sahip olma riski yaşlandıkça artar.
 • Daha önce doğum kusurlu bir çocuğa veya hamileliğe sahip olmak: Geçmişte doğum kusuru olan bir çocuğunuz veya hamileliğiniz varsa, doktorunuz size test önermelidir.
 • Anormal tarama testi sonuçları: Hamilelik tarama testinden anormal sonuçlar aldıysanız, doktorunuz sizinle CVS hakkında bilgi vermelidir. CVS, bebekte bir anormallik olup olmadığını doğrulamak için belirli bilgiler sağlayabilir. Anormal tarama testi sonuçları olan bebeklerin çoğunda sorun yoktur ve sağlıklı doğarlar.
 • Ailede genetik sağlık sorunu öyküsü: Sizde veya eşinizde belirli bir genetik hastalık (bebeğe anneden veya babadan geçen bir sağlık durumu) veya yakın bir aile üyesinde kistik fibroz veya orak gibi bir hastalık varsa hücreli anemi, CVS yaptırmak isteyebilirsiniz.

Test nasıl yapılır?

Test genellikle 30 ila 45 dakika sürer. Test ayakta tedavi tesisinde veya doktorunuzun ofisinde yapılabilir.

İki tür CVS vardır: göbekten test (karın içinden yapılan CVS olarak adlandırılır). Diğer CVS serviks yoluyla test yapıyor (transservikal CVS olarak adlandırılır). Serviks, vajinanın üst kısmında bulunan uterusun açıklığıdır.

CVS uygulama konusunda uzman bir sağlık uzmanı, sorunları kontrol etmek için bebeğinizin hücrelerini içeren plasentadan küçük bir doku parçası alır. Plasenta, bebeğinizle birlikte rahminizde (rahim) büyür. Göbek kordonu yoluyla bebeğinize besin ve oksijen sağlar.

CVS sırasında:

Doktorunuz , bebeğinizin yaşını ve pozisyonunu kontrol etmek ve prosedüre rehberlik etmek için ultrason kullanacaktır.

 • Transabdominal CVS için: Karnınız bir antiseptik ile temizlenecektir. doktorunuz karnınızdan rahme ince bir iğne ile girer. Daha sonra plasenta dokusundan küçük bir örnek almak için iğneyi kullanır.
 • Transservikal CVS için: Vajinanız ve rahim ağzınız bir antiseptik ile temizlenecektir. Doktorunuz vajinanız ve rahim ağzınızdan ince bir tüp yerleştirir. Tüp, plasenta dokusunun küçük bir örneğini yavaşça emer.

Doktorunuz, doku örneğini incelenip test edileceği bir laboratuvara gönderir. Test sonuçları genellikle yaklaşık 7-14 gün içinde hazır olur.

Herhangi bir yan etkisi veya riski var mı?

Bazı kadınlar CVS’nin ağrısız olduğunu düşünüyor. Diğerleri, numune alındığında adet kramplarına benzer bir kramp hissederler. Serviks yoluyla test yaptıran bazı kadınlar, Pap smear yaptırmak gibi hissettirdiğini söylüyor.

CVS’den sonra günün geri kalanında rahatlayın. Testten birkaç saat sonra lekelenme veya kramplarınız olabilir. Gün boyunca egzersiz ve cinsel aktiviteden kaçınmayı düşünebilirsiniz.
Diğer riskler şunları içerir:

 • Düşük: CVS, küçük bir düşük yapma riski içerir. American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG), 100 kadından 1’inin (yüzde 1) testi takiben düşük yaptığını bildiriyor.
 • Rh Duyarlılığı: Bu, bebeğinizin kanının sizin kanınızla karıştığı bir durumdur. Bağışıklık sisteminizin bebeğinizin kanıyla savaşmasını durdurmak için enjeksiyon yaptırmanız gerekebilir.
 • Enfeksiyon: Nadirdir ancak CVS bir enfeksiyonu tetikleyebilir.

Aşağıdakilere sahipseniz hemen sağlık hizmeti doktorunuzu arayın:

 • Vajinadan sıvı gelmesi,
 • Ağır kanama
 • Ateş
 • Kasılmalar

Komplikasyonları azaltmak için, CVS gerçekleştirmede deneyimli bir doktor bulun.

Testten sonra ne olur?

Çoğu durumda, CVS testi sonuçları bebeğin sağlıklı olduğunu ve doğum kusurları olmadığını gösterir. Test, bebeğinizin doğum kusuru olduğunu gösteriyorsa, doktorunuzla tüm seçenekleriniz hakkında konuşun. Bebeğiniz doğumdan önce ilaçlarla ve hatta ameliyatla tedavi edilebilir. Veya doğumdan sonra yaptırabileceği tedaviler veya ameliyatlar olabilir.

Bir doğum kusurunu doğumdan önce bilmek, bebeğinize bakmak için duygusal olarak hazırlanmanıza yardımcı olabilir. Bebeğinizin doğumunu sağlık uzmanınızla da planlayabilirsiniz. Bu sayede bebeğiniz doğduktan hemen sonra ihtiyacı olan özel bakımı alabilir.

Gerekirse sağlık ekibinizden veya sevdiklerinizden destek alın.

CVS yaptırmak istediğinizden emin değilseniz ne olacak?

CVS yaptırmayı seçmek kişisel bir karardır. Genetik danışmanlarla , sağlık hizmeti aldığınız kadın doğum doktorunuzla konuşmak, hamilelik sırasında doğum kusurları testi yapma konusunda karar vermenize yardımcı olabilir.

Doktorunuza diğer doğum öncesi test seçeneklerini ve belirli testleri sunma konusunda eğitimli ve deneyimli bir doktoru nasıl bulabileceğinizi sorun. Doktorunuzun sizin ve bebeğiniz için doğru kararları vermesi için önerdiği doğum öncesi testler hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenin.