Zevk Suyundan Hamile Kalınır Mı?

Boşalma öncesi sıvıdan hamile kalınır mı?

Evet, zevk suyundan hamile kalınabilir. Boşalma öncesi gelen zevk suyu, sperm içerebilir. Bu sıvı, penisin başından veya üretranın ucuna doğru sızan berrak, yapışkan bir sıvıdır. Boşalmanın başlangıcında gelir ve genellikle boşalma sırasında gelen sperm miktarının sadece küçük bir kısmını içerir. Ancak, hareketli sperm içerebilir ve bu spermler vajinaya girerse yumurtayı dölleyebilir.

Yapılan araştırmalara göre, erkeklerin yaklaşık %37’sinde zevk suyunda hareketli sperm bulunabilir. Bu da, zevk suyundan hamile kalma olasılığının düşük, ancak sıfır olmadığını gösterir.

Özellikle, erkeğin partneriyle yakın zamanda cinsel ilişkiye girmiş olması, partnerin yumurtlama döneminin olması veya erkeğin zevk suyunun çok fazla olması gibi faktörler, zevk suyundan hamile kalma olasılığını artırabilir.

Bu nedenle, hamilelikten kaçınmak isteyen kişilerin, zevk suyundan hamile kalma olasılığını göz önünde bulundurmaları ve doğum kontrol yöntemi kullanmaları önemlidir. Acil durumlar için ertesi gün hapı kullanımı hakkında bilgi sahibi olun.

Boşalmadan önce penisin vajinadan çıkarılması en eski doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Ücretsizdir, kolayca temin edilebilir ve hiçbir yan etkisi yoktur. Yine de, çekilme en iyi ihtimalle güvenilmezdir ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı hiçbir koruma sağlamaz.

Hamileliği önlemeye çalışıyorsanız, daha güvenilir bir doğum kontrolü türü seçin. Doğum kontrolünün çeşitli kısa ve uzun etkili biçimleri vardır. Doktorunuzdan seçenekleri anlamanıza yardımcı olmasını isteyin.