Elbette her belirti tek başına hamile olduğunuz anlamına gelmez. Ancak ne kadar tipik belirtiler fark ederseniz, o kadar olasıdır. Hamilelik belirtilerini fark etmeniz için hamile kalma olasılığınızın en yüksek olduğu günlerde (ovulasyon dönemi) ilişki yaşamış olmanız gerekir. Hamile kalma olasılığınızın en yüksek olduğu günleri öğrenmek için yumurtlama hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

İlk Hafta Erken Hamilelik Belirtileri

Hamileliğin ilk belirtileri genelde çeşitlidir. Hamilelik belirtileri genellikle adet (menstrüasyon) henüz durmadan önce ortaya çıkarlar. Sonuç olarak bu durum erken gebelik belirtileri olabilir.

İlk hafta hamilelik belirtileri bunları içerir;

 • Mide bulantısı ve kusma
 • Aşırı yorgunluk ve bitkinlik
 • Sık idrara çıkma dürtüsü
 • Yemek için istek ve olağandışı istekler
 • Hassas göğüsler
 • Daha Koyu göğüs uçları
 • Koku ve tat alma duyusunda değişiklik
 • Mide krampları
 • Kanama ve akıntı
 • Saç ve tırnaklarda uzama atağı
 • Cilt değişiklikleri
 • Unutkanlık
 • Ruh hali değişiklikleri
 • Şişkinlik veya kabızlık
 • Uyku düzenin bozulması

Acil kontrasepsiyonlar (ertesi gün hapı) hakkında bilgi sahibi olun.

Bulantı kusma

Gerçekte, mide bulantısı o kadar tipik değildir. Bazı kadınlar kendilerini çok kötü hisseder, bazılarının ise en fazla midesi biraz bulanabilir.

Aşırı yorgunluk ve bitkinlik

Gündüzleri geceyi geçirmişsiniz gibi çok mu yorgunsunuz? Evde, kanepe öğle vakti, gözlerinizin kendi kendine kapandığı yer mi? Muazzam bir uyku ihtiyacı, hamileliğin en yaygın belirtilerinden biridir . Alışılmadık derecede şiddetli yorgunluk veya bitkinlik fark ederseniz, hamile olabilirsiniz.

Sık idrara çıkma dürtüsü

Normalden daha fazla içmeseniz bile sürekli tuvalete koşmanız gerekir. Bu, hamileliğin bir başka erken belirtisi olabilir: embriyo implante edildikten sonra insan koryonik gonadotropin (HCG) hormonu üretilir ve daha sık tuvalete gitmeniz gerekebilir.

Yemek için istek ve olağandışı istekler

Vücudunuz çikolata için mi çığlık atıyor yoksa geceleri benzin istasyonunda yağlı cips almak için mi kalkıyorsunuz? Yoksa başka sıra dışı  arzularınız mı var ? Evet! Hamile olma ihtimalin yüksek. Pek çok kadın  garip yiyecek tercihlerini hamileliğin erken belirtileri olarak bildiriyor : Örneğin, sıcak salsa sosunu doğrudan bardaktan kaşıklıyorlar ya da ikna olmuş vejetaryenler olarak doyurucu bir salamı ısırmayı tercih ediyorlar.

Hassas Göğüsler ve Daha Koyu Meme Uçları

Göğüsleriniz ayrıca hamileliğin erken belirtilerini de gönderebilir. Aşağıdaki belirtilere dikkat edin: Göğüsler, adet öncesi gibi gergin ve gergin hissetmeye başlar. Dolgun ve daha büyük hissettirir ve dokunmaya karşı çok hassastır. Areolanız  genellikle  normalden daha koyu görünür, ancak renk değişikliği hormonal bir dengesizlikten veya önceki bir hamilelikten de kaynaklanabilir.

Koku ve tat alma duyusunda değişiklik

Bir günden diğerine deterjanın  dayanılmaz koktuğunu fark ediyorsunuz . Ya da kocanıza son zamanlarda parfümünden şikayet ediyorsunuz. Buna aşina mısın? Hamileliğin erken döneminde,  kokulara karşı aşırı hassas olmanız normaldir. Bazı kadınların ağızlarında garip bir metalik tat vardır. Hamileliğin bir başka erken belirtisi de şunlar olabilir: Aniden alkolden hoşlanmazsınız veya birdenbire sigarayı bırakırsınız.

Karın krampları, kanama ve akıntı

Adet döngüsü yaklaşıyormuş gibi karında bir çekme var . Hayal kırıklığına uğradığınızı düşünüyorsunuz: "Yine bir bebekle çalışmadım!" Ya da küçük bir  lekelenme  veya  akıntı fark ettiniz . Ama günden güne geçiyor ve adet gelmiyor. O zaman belirtiler hamileliğin erken belirtileri olabilir. Bu semptomlar genellikle zararsızdır ve  döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmesinden kaynaklanır . Güvende olmak istiyorsanız, vücudunuzu rahatlatabilir ve spor yapmadan yapabilirsiniz. Bir şey size olağandışı görünüyorsa, bir doktora görünmek daha iyidir.

Yüksek bazal vücut ısısı

Bazal vücut sıcaklığınızı düzenli olarak ölçerek hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz: Sabah uyandıktan sonra ateşiniz  on sekiz gün boyunca normalden yüksekse , muhtemelen hamilesinizdir.

Hamileliğin haftalara göre ilk ve erken belirtileri ne zaman ortaya çıkar?

Hangi gebelik haftasında hangi gebelik belirtilerinin ortaya çıktığını tam olarak söylemek mümkün değildir. Hamileliğin ilk belirtilerinin ne zaman ve ne zaman ortaya çıktığı her kadın için farklıdır. Bununla birlikte, erken gebelik belirtileri kabaca aşağıdaki haftalara atanabilir:

Hamileliğin 4. haftası: Yerleşme kanaması (implantasyon) ve ağrısı, göğüs hassasiyeti

Gebeliğin 5. ve 6. haftası:  Ruh hali değişimleri, yorgunluk, aşerme, mide bulantısı ve kusma

Gebeliğin 7. ve 8. haftası:  Mide bulantısı, dolaşım sorunları, baş dönmesi, düşük tansiyon, uyku bozuklukları, sık idrara çıkma isteği,

Gebeliğin 9. ve 10. haftası: Meme değişiklikleri, mide bulantısı, nefes darlığı

11 ve 12 hafta:  Dolgunluk hissi, kabızlık

Hamileliğin en kesin üç belirtisi

Birçok erken gebelik belirtisi vardır, ancak yüzde yüz hamilelik belirtileri şunlardır:

  1. Adetiniz gecikti.
   Hamileliğin en kesin işareti. Bazen stres, hormonal dalgalanmalar veya organik bir hastalık suçlanabilir, ancak hamilelik testi yaptırmak daha iyidir.
  2. Mide bulantısı çekiyorsun.
   Gebe kaldıktan sonra birkaç gün kendinizi biraz kötü hissedebilirsiniz. Bazı kadınlarda sadece sabah bulantısı (sabah bulantısı), bazılarında ise gün içinde daha sık görülür. Bundan hamilelik hormonu insan koryonik gonadotropin (HCG) sorumludur.
  3. Hamilelik testiniz pozitif.
   Tebrikler - yakında jinekoloğunuzla iletişime geçin ve bir randevu alın.

Lütfen unutmayın:  Size olağandışı gelen herhangi bir şey olduğunda, mümkün olan en kısa sürede doktorunuza kontrol ettirmelisiniz. Hamilelik testi pozitif çıksa bile randevu alın.

kız isimleri için fikir alabilirsiniz.

erkek isimleri için fikir alalabilirsiniz.