erken hamilelik belitileri

Hamilelik belirtileri ve semptomları

Hamilelik sırasında önemli hormonal değişiklikler meydana gelir. Bunlar çeşitli semptomları tetikler. Bazı kadınlar hamilelik belirtilerinin çoğunu yaşarken, bazılarında sadece birkaçı olabilir.

Erken gebelik belirtileri arasında adet gecikmesi, meme değişiklikleri, yorgunluk, sık idrara çıkma ve bulantı ve kusma (sabah bulantısı) yer alır. Bununla birlikte, bu belirtiler diğer faktörlerden kaynaklanabilir ve mutlaka hamile olduğunuz anlamına gelmez, bu nedenle hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız evde hamilelik testi yapın ve doktorunuza görünün.

Hamilelik belirtileri en erken ne zaman başlar?

Hamileliğin gerçekleşmesi cinsel ilişkiden sonra yaklaşık 2 ila 3 hafta sürer . Bazı insanlar hamilelik belirtilerini hamilelik başladıktan bir hafta sonra, yani döllenmiş bir yumurta rahminizin duvarına yapıştığında fark eder. Diğer insanlar hamileliklerinin birkaç ayına kadar semptomları fark etmezler.

1. haftada hamilelik belirtileri;

Hamileliğin en belirgin erken belirtileri şunları içerebilir:

 • Adet gecikmesi
 • Mide bulantısı ve kusma (sabah bulantısı olarak adlandırılır. Herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir)
 • Göğüs hassasiyeti ve büyümesi
 • Tükenmişlik hissi
 • Özellikle geceleri normalden daha sık idrara çıkma
 • Bazı yiyecekler için aşerme, genellikle sevdiğiniz yiyeceklerden hoşlanmama ve yemek yemediğinizde bile devam eden ekşi veya metalik bir tat (disguzi).

Adet gecikmesi (amenore), mide bulantısı (sabah bulantısı) veya yorgunluk gibi en belirgin hamilelik belirtilerinin çoğu stres veya hastalıktan da kaynaklanabilir, bu nedenle hamile olduğunuzu düşünüyorsanız evde hamilelik testi (idrar testi) yapın veya idrar testi, kan testi veya ultrason taraması yapacak olan doktorunuz.

Hamilelik belirtileri : Adet gecikmesi

Adet gecikmesi genellikle olası hamileliğin ilk belirtisidir. Bununla birlikte, bazı kadınlar, beklenen adet döneminde hafif kanama yaşarlar.

Hamilelik belirtileri : Mide bulantısı ve kusma

Sabah bulantısı tüm hamile kadınların yarısından fazlasını etkileyen bir durumdur. Semptomlar bulantı, kusma ve iştah kaybını içerir. Sabah bulantısı olan kadınların çoğu sadece sabahları semptomları yaşamazlar, tüm gün boyunca bunları yaşayabilirler.

Sabah bulantısı genellikle hamileliğin dördüncü ila altıncı haftasında başlar ve daha uzun süre devam edebilir.

Hamilelik belirtileri : Göğüs değişiklikleri

Hamilelik sırasında göğüsler daha dolgun, şişkin ve hassas hale gelir. Bu değişiklikler, döneminizden birkaç gün önce fark etmiş olabileceğiniz değişikliklere benzer. Hamilelik sırasında meme başı çevresindeki cilt koyulaşır ve memedeki damarlar daha belirgin hale gelir.

Hamilelik belirtileri : Tükenmişlik hissi

Aşırı yorgunluk, erken gebelikte sık görülen bir durumdur. Bu büyük olasılıkla progesteron hormonunda ki büyük artıştan kaynaklanır. Gebeliği sürdürmek ve bebeğin büyümesine yardımcı olmak için progesteron gereklidir, ancak aynı zamanda metabolizmanızı da yavaşlatır.

Bu erken aşamada mümkün olduğundan biraz daha fazla uyumaya veya dinlenmeye çalışın. Enerji seviyeleriniz, muhtemelen, plasenta iyice yerleştiğinde, hamileliğin dördüncü ayı civarında tekrar yükselecektir.

Hamilelikte yorgunluk, en yaygın olarak demir eksikliğinden kaynaklanan anemiden de kaynaklanabilir. Hamilelikte demir eksikliği anemisinin önlenmesinde demirden zengin besinlerin tüketilmesi önemlidir. Hamilelikte aneminin tıbbi tedavisi demir takviyesi almayı içerir.

Hamilelik belirtileri : Sık idrara çıkma

Hamilelik, vücut sıvılarının seviyelerinde bir artışa ve böbreğin daha fazla çalışmasına neden olur. Şişen rahim mesaneye baskı yapar. Sonuç olarak, çoğu kadın hamile kaldıktan sonraki ilk birkaç hafta içinde daha sık idrara çıkma ihtiyacı duymaya başlar.

Hamilelik belirtileri : İştah artışı

Hamilelikte, özellikle süt ve diğer süt ürünleri gibi enerji ve kalsiyum sağlayan yiyecekler gibi belirli yiyeceklere karşı istek çok yaygındır. Ayrıca daha önce sevdiğiniz yiyecekler için ani bir tatsızlık fark edebilirsiniz.

Hatta bazı kadınlar, toprak veya kağıt gibi gıda dışı maddeler için alışılmadık bir tat geliştirir. Buna "pika" denir ve bir besin eksikliğini gösterebilir. Bu gelişirse lütfen doktorunuzla konuşun.

Hamileliğin diğer belirtileri

Bu semptomların çoğu, diğer koşulların da göstergesi olabilir. Şüpheniz varsa, doktorunuzla görüşün.

 • sırt ağrısı
 • nefes darlığı
 • kabızlık
 • hemoroid (basur)
 • baş ağrısı
 • mide ekşimesi ve hazımsızlık
 • kaşınan cilt
 • bacak ağrısı
 • ruh hali değişiklikleri (açıklanamayan ağlama gibi)
 • ellerinizde karıncalanma ve uyuşma
 • vajinal akıntı
 • vajinit
 • varisli damarlar ve bacak ödemi (şişme).

Hamilelik belirtileri : Sırt ağrısı

Hamilelik sırasında sırt ağrısı, üç kadından birini etkilemektedir. Bu genellikle bağların gevşemesinden ve büyüyen rahim nedeniyle duruştaki değişiklikten kaynaklanır.

Düz ayakkabılar giyerek, sırt desteği iyi olan sandalyeler kullanarak, ağır cisimleri kaldırmaktan kaçınarak ve hafif egzersizler yaparak hamilelik sırasında sırt ağrısını azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. Suda egzersiz yapmak hamilelikte sırt ağrısını azaltabilir ve fizyoterapi ve akupunktur da yardımcı olabilir.

Hamilelik belirtileri : Nefes darlığı

Gebeliğin başlangıcında progesteron hormonu akciğer kapasitenizi arttırır. Bu, bebeğinize daha fazla oksijen taşımanızı ve ikinizin de ürettiği karbondioksit gibi atıklardan kurtulmanızı sağlar. Her nefeste daha derin nefes alırsınız ve soluduğunuz (ve verdiğiniz) hava miktarı önemli ölçüde artar. Bu, nefes darlığı hissetmenize neden olabilir.

Ayrıca hamilelik dönemi yaklaştıkça, büyüyen rahim ve bebeğin diyaframınıza yaptığı baskı, nefesinizi daha yorgun hissetmenize neden olabilir.

Aşağıdakilerden herhangi biriyle ilişkili ani başlangıçlı nefes darlığı yaşarsanız, doktorunuza veya ebenize başvurun:

 • Ağrı
 • Çarpıntı (kalp çarpması)
 • Aşırı yorgunluk
 • Egzersiz yapmak.

Hamilelik belirtileri : Kabızlık

Kabızlık, geçmesi zor olan seyrek, sert bağırsak hareketlerini ifade eder. Kabızlık, hamilelik hormonlarının mide-bağırsak hareketinizi yavaşlatmasından veya büyüyen rahminizin rektumunuz üzerindeki baskısından kaynaklanabilen, hamilelikte yaygın bir sorundur.

Hamilelik sırasında kabızlık yaşarsanız, şunları yapmanız önerilir:

 • Her gün bol su için.
 • Diyet lifinizi artırın (kepek, buğday ve taze meyve ve sebzeler gibi).
 • Yüzme, yürüyüş veya yoga gibi hafif, düşük etkili egzersizler yapın.

Doktorunuza danışmadan reçetesiz laksatifler almayın. Diyet ve yaşam tarzınızdaki değişiklikler bir fark yaratmazsa, doktorunuz hamilelikte kullanılabilecek güvenli bir müshil reçete edebilir.

Hamilelik belirtileri : Hemoroid (basur)

Kabızlıktan dolayı ıkınma veya bebeğinizin başının basıncı nedeniyle hemoroid (basur) gelişebilir. Semptomlar genellikle doğumdan hemen sonra kendiliğinden düzelir.

Hemoroid, kaşıntı, rahatsızlık veya ağrı nedeniyle kanamanız varsa şunları yapmanız önerilir:

 • Günlük su ve lif alımınızı artırarak kabızlığı hafifletin veya önleyin.
 • Özellikle bağırsak hareketinden sonra ılık ve tuzlu suda yaklaşık 15 dakika oturun.
 • Hemoroid kremi uygulayın.

Kanama veya ağrı devam ederse, doktorunuzla konuşun.

Hamilelik belirtileri : Baş ağrısı

Hamilelik sırasında, özellikle hamileliğin ikinci yarısında, parasetamol (Panadol gibi) tarafından geçmeyen bir baş ağrınız varsa, doktorunuza başvurun.

Kalıcı bir baş ağrısı, böbreklerinizi etkileyebilen ve dolayısıyla kan basıncını artıran ve bebeğinize giden kan akışını azaltan bir durum olan preeklampsi ile ilişkilendirilebilir.

Hamilelik belirtileri : Mide ekşimesi ve hazımsızlık

Mide ekşimesi, reflü veya hazımsızlık; mide asidinin yemek borusuna girmesi ve yemek borusunu 'yakması' ile ilişkili ağrı ve rahatsızlıktır.

Büyüyen rahmin karın içi organlarına yaptığı baskı ve yemek borusu ile mide arasındaki kasları gevşeten progesteron hormonunun etkisi nedeniyle hamilelikte hazımsızlık daha sık görülür.

Mide ekşimesi, reflü veya hazımsızlık yaşıyorsanız, şunları yapmanız önerilir:

 • Küçük ve daha sık öğünler yiyin.
 • Yatmadan hemen önce yemek yemekten kaçının.
 • Başınızı yükseltmek için ekstra yastıklarla uyuyun.
 • Bol giysiler giyin.
 • Yağlı yiyecekler (kızarmış yiyecekler, yağlı etler ve hamur işleri dahil), baharatlı yiyecekler (köri ve biber dahil), alkol ve kafein (çay, kahve, çikolata ve kola dahil) gibi semptomları şiddetlendiren herhangi bir yiyecek veya sıvıdan kaçının.
 • Antasitler almadan önce doktorunuza danışın.

Bu stratejiler semptomlarınızı hafifletmezse, asit salgısını güvenli bir şekilde azaltacak bir ilaç yazabilecek olan doktorunuza danışın.

Hamilelik belirtileri : Kaşınan cilt

Vücutta yaygın kaşıntı hamilelikte sık görülmez. Mevcut olduğunda, uykuya ve hamilelik sürecine dahil olarak çok rahatsız edici olabilir. Kaşıntının belirgin bir nedeni olmayabilir. Nadir durumlarda ciddi karaciğer hastalığına bağlı olabilir. bunu kontrol etmek için bir kan testi yapılabilir.

Hamilelik belirtileri : Bacak ağrısı

Bacak krampları, etkilenen kasların istemsiz kasılmalarına neden olan asit birikmesi nedeniyle oluşur. Genellikle geceleri, hamile kadınların yarısında gözlemlenir. Bacak krampları ikinci ve üçüncü trimesterlerde daha olasıdır.

Bacak krampları yaşarsanız, bir epizod sırasında şunları yapmanız önerilir:

 • Yürüyüş yapın.
 • Asit birikimini dağıtmak için etkilenen kasları gerin ve masaj yapın.
 • Etkilenen kas(lar)a sıcak uygulama yapabilirsiniz.
 • Krampları rahatsız edici bulursanız, sabah ve akşam magnezyum laktat veya sitrat alma seçeneğini doktorunuzla görüşün.

Hamilelik belirtileri : Ruh hali değişiklikleri

Bazı hamile kadınlar, sinirlilik gibi duygu durum değişiklikleri yaşarken, diğer hamile kadınlar sevinç duyguları yaşarlar. Hamilelik hormonlarının beyindeki kimyasalları etkileyerek ruh hali değişikliklerine neden olduğu düşünülmektedir.

Hamilelik sırasında her 10 kadından biri depresyon yaşar. Depresyon tedavi edilebilir, bu nedenle hamilelik sırasında depresif hissediyorsanız, erken yardım almak son derece önemlidir. Lütfen en kısa zamanda doktorunuz ile iletişime geçiniz.

Hamilelik belirtileri : Ellerinizde karıncalanma ve uyuşma (karpal tünel sendromu)

Karpal tünel sendromu (ellerinizde karıncalanma ve uyuşma) hamilelik sırasında kadınların yüzde 60'ını etkiler. Gebelikte doku sıvılarında artışa bağlı olarak median sinirin sıkışması sonucu oluşur.

Karpal tünel sendromu hafif, aralıklı ağrılı veya şiddetli olabilir ve başparmağın kısmi felcine veya duyu kaybına neden olabilir. Belirtiler genellikle doğumdan hemen sonra kendiliğinden düzelir.

Elinizde karıncalanma ve uyuşma oluyorsa doktorunuza haber veriniz. Çok ağır vakalarda doktorunuz kortikosteroid enjeksiyonları veya cerrahi tedavi önerebilir.

Hamilelik belirtileri : Vajinal akıntı

Vajinal akıntıdaki artış, hamilelik sırasında yaygın bir değişikliktir. Kaşıntı, ağrı, kötü koku veya idrar yaparken ağrı yaşıyorsanız enfeksiyona bağlı olabilir. Doktorunuzdan tedavi isteyin.

Hamilelik belirtileri : Vajinit

Vajinit vajinanın iltihaplanmasıdır ve birçok kadın için rahatsız edici bir şikayettir. Hamilelik sırasında daha sık görülür. Vajinitin bazı nedenleri arasında vajinal pamukçuk , bakteriyel vajinoz , trichomoniasis ve klamidya bulunur. Teşhis ve tedavi için doktorunuza görünün

Hamilelik belirtileri : Varisli damarlar ve bacak ödemi (şişlik)

Bacaklardaki varisli damarlar, hamilelik sırasında artan kan dolaşımı hacmi ve hamile rahmin daha büyük damarlar üzerindeki basıncı gibi faktörlerin bir kombinasyonu nedeniyle hamilelikte çok yaygındır. Damarlar üzerindeki bu artan basınç ayrıca ağrıya, ağırlık hissine, kramplara (özellikle geceleri) ve diğer olağandışı hislere neden olabilen bacakların şişmesi de(ödem) neden olabilir.

Varisli damarlarınız varsa, şunları yapmanız önerilir:

 • Destek çorapları giyin.
 • Uzun süre ayakta durmaktan kaçının.
 • Hafif ve düzenli egzersiz yapın (yürüme veya yüzme).
 • Mümkün olduğunda ayaklarınızı yüksekte tutarak dinlenmek için uzanın.
 • Bacaklarınıza masaj yapmayı deneyin.
 • Bir sonraki hamilelik ziyaretinizde doktorunuza söyleyin.

Hamilelik sırasında belirti ve semptomlar. Ne zaman yardım alınmalı

Sırt ağrısı, baş ağrısı, bacak krampları veya varisli damarlar, kaşıntı veya karıncalanma, kabızlık, hemoroid veya hazımsızlık, vajinit veya vajinal akıntı veya ruh hali değişiklikleri veya depresyon dahil olmak üzere hamileliğin sonraki aşamalarında vücudunuzda çok çeşitli değişiklikler meydana gelebilir.

Herhangi bir endişeniz varsa, Jinekoloğunuzla konuşmaktan çekinmeyin. Vajinal kanama veya akıntı, kronik ağrı, yüksek ateş, şiddetli baş ağrıları veya görme kaybı gibi belirtiler yaşarsanız hemen doktorunuza görünün.

Endişeniz varsa veya hamilelik sırasında aşağıdakilerden herhangi birine sahipseniz, doktorunuzla iletişime geçmeniz önerilir:

 • vajinal kanama
 • bebeğinizin normalden daha az hareketi
 • şiddetli mide ağrısı
 • geçmeyen ağrı
 • amniyotik sıvı sızıntısı
 • yüksek ateş
 • durmayan kusma
 • uzun süre geçmeyen baş ağrısı
 • görme kaybı veya bulanık görme
 • ciltte yaygın kaşıntı
 • yüzün, ellerin ve ayakların ani şişmesi.
Instagram81k
WhatsApp
Şimdi Kolay Randevu Al