Erken Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Menopoz belirtileri veya semptomlar her kadında farklı olabilir. Bunun nedeni östrojenin vücudun birçok yerinde kullanılmasıdır. Bir kadının östrojen seviyesinin azalması, çeşitli semptomlara neden olabilir. Pek çok kadın, kafeinden kaçınarak veya sıcak basması başladığında, portatif bir fan taşımak gibi yaşam tarzı değişiklikleriyle kolayca tedavi edilebilen çok hafif belirtileri yaşar . Bazı kadınlar hiçbir tedaviye ihtiyaç duymaz. Diğer belirtiler daha sorunlu olabilir. Bazı kadınların tedaviye hiç ihtiyacı yoktur. Diğer belirtiler daha zahmetli olabilir.

İşte orta yaşta fark edebileceğiniz en yaygın değişiklikler. Bazıları doğrudan menopozla ilgili olmaktan çok yaşlanmanın bir parçası olabilir.

 • Adet döneminizde değişiklik. İlk fark ettiğiniz belirti bu olabilir. Adet dönemleriniz artık düzenli olmayabilir. Daha kısa veya daha uzun sürebilirler. Normalden daha fazla veya daha az kanamanız olabilir. Bunların hepsi normal değişikliklerdir, ancak bir sorun olmadığından emin olmak için aşağıdaki durumlarda doktorunuza başvurun:
  • Adet dönemleriniz birbirine çok yaklaşıyor.
  • Ağır kanaman var
  • Dönemler arasında lekelenmer oluyor,
  • Adetleriniz bir haftadan fazla sürüyor
  • Adetleriniz bir yıldan fazla kanamadan sonra devam ediyor
 • Sıcak basması. Pek çok kadın menopozdan birkaç yıl sonra sürebilen sıcak basmalara sahiptir. Değişen östrojen seviyeleri ile ilgili olabilirler. Sıcak basması, vücudunuzun üst kısmında veya tümünde oluşan ani bir ısı hissidir. Yüzünüz ve boynunuz kızarır. Göğsünüzde, sırtınızda ve kollarınızda kırmızı lekeler görünebilir. Bunu şiddetli terleme ve soğuk titreme takip edebilir. Sıcak basmaları çok hafif veya sizi uyandıracak kadar güçlü olabilir (gece terlemeleri denir). Çoğu sıcak basma 30 saniye ile 10 dakika arasında sürer. Saatte birkaç kez, günde birkaç kez veya haftada yalnızca bir veya iki kez gerçekleşebilirler.
 • Vajina sağlığı ve mesane kontrolü. Vajinanız kuruyabilir. Bu, cinsel ilişkiyi rahatsız edebilir. Veya vajinal enfeksiyonlar veya mesane enfeksiyonları gibi başka sağlık sorunlarınız olabilir . Bazı kadınlar da tuvalete gidecek kadar idrarlarını tutmakta zorlanırlar. Bu mesane kontrol kaybına inkontinans denir . Aniden idrara çıkma dürtüsünüz olabilir veya egzersiz, hapşırma veya gülme sırasında idrar sızabilir.
 • Uyku. Orta yaş civarında, bazı kadınlar iyi bir gece uykusu almakta zorlanmaya başlar . Belki kolayca uyuyamazsın ya da çok erken kalkarsın. Gece terlemeleri sizi uyandırabilir. Gece uyanırsanız tekrar uykuya dalmakta güçlük çekebilirsiniz.
 • Cinsel isteksizlik. Cinsellik hakkındaki duygularınızın değiştiğini fark edebilirsiniz. Daha az ilgi duyabilirsin veya menopozdan sonra daha özgür ve daha iyi hissedebilirsiniz. Adet görmeden 1 tam yıldan sonra artık hamile kalamazsınız. Ancak, bel soğukluğu ve hatta HIV / AIDS gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar için hala risk altında olabileceğinizi unutmayın . Birden fazla kişiyle cinsel birliktelik yaşarsanız, cinsel yolla bulaşan hastalık riskiniz artar. Öyleyse, partnerinizin prezervatif kullandığından emin olun.
 • Ruh hali değişiklikleri. Menopoz döneminde kendinizi daha huysuz veya daha sinirli hissedebilirsiniz. Bilim adamları bunun neden olduğunu bilmiyorlar. Stres, büyüyen çocuklar veya yaşlanan ebeveynler gibi aile değişiklikleri, depresyon öyküsü veya yorgun hissetme bu ruh hali değişikliklerine neden olabilir.
 • Vücudun farklı görünüyor. Belin büyüyebilir. Kas kaybedebilir ve yağ kazanabilirsiniz. Cildiniz incelebilir. Hafıza problemleriniz olabilir, eklemleriniz ve kaslarınız sert ve ağrılı olabilir. Bu değişiklikler daha az östrojene sahip olmanın bir sonucu mu yoksa sadece yaşlanmayla mı ilgili? Uzmanlar cevabı bilmiyor.Ek olarak, bazı kadınlarda semptomlar arasında ağrı ve sızılar , baş ağrıları ve kalp çarpıntısı sayılabilir . Menopoz semptomları değişen hormon seviyelerinden kaynaklanabileceğinden, kadınların ne sıklıkta sıcak basması ve diğer semptomlara sahip olacağı ve ne kadar şiddetli olacağı tahmin edilemez. Bu belirtiler günlük yaşamınızı etkiliyorsa jinekoloğunuzla konuşun.