Nasıl Hamile Kalabilirim? Hamilelik için ipuçları

Hamilelik İpuçları

  1. Ovulasyon zamanınızı bilin: Ovulasyon genellikle bir sonraki adet döneminiz başlamadan 14 gün önce gerçekleşir, ancak bu aydan aya değişebilir — düzenli döngüsü olan kadınlarda bile. Ovulasyon zamanınızı daha iyi anlamak için bazal vücut ısınızı ve servikal mukusunuzu grafik üzerinde takip edin. Hormonal değişiklikleri ovulasyondan önce kontrol etmek için reçetesiz satılan ovulasyon tahmin kitlerini, ovulasyon takip bilekliklerini veya laboratuvar testlerini kullanın.
  2. Sık sık cinsel ilişkiye girin: Hamile kalma şansınız, ovulasyondan 1 ila 2 gün önce cinsel ilişkiye girdiğinizde en yüksektir. Ancak döngüler uzunluk açısından değişkenlik gösterebilir ve bazı kadınlar düzensizdir veya döngülerini yanlış hesaplamış olabilirler. Sperm, bir kadının vücudunda 5 güne kadar yaşayabilir. Şansınızı artırmak için, ovulasyondan 3 gün önce başlayarak cinsel ilişkiye sık sık girin ve ovule olduğunuzu düşündüğünüzden 2 ila 3 gün sonra da devam edin.
  3. Cinsel ilişkiden sonra yatakta mı kalınmalı? Uzun zamandır, spermin yumurtaya ulaşması için cinsel ilişkiden sonra en az 15 dakika yatakta kalmanız gerektiğine inanılmaktadır. Ancak, son çalışmalar bu iddiayı destekleyecek bir kanıt bulamadı.
  4. Sağlıklı bir kilo koruyun: Çalışmalar, çok az veya çok fazla kilonun ovulasyonu bozabileceğini ve anahtar hormonların üretimini etkileyebileceğini göstermektedir. Sağlıklı bir vücut kitle indeksi 18.5 ile 24.9 arasındadır. Orta derecede egzersiz yapmak iyidir, ancak bu, bir maraton için antrenman yapma zamanı değildir: Yoğun egzersiz adet döngünüzü bozabilir ve hamile kalmanızı zorlaştırabilir.
  5. Stresi azaltın: Araştırmalar, stresin hamile kalmayı zorlaştırabileceğini göstermektedir. Yoga, meditasyon ve uzun yürüyüşler stresi azaltmaya ve genel sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir.
  6. Tıbbi durumları yönetin. Diyabet, astım veya epilepsi gibi tıbbi bir durumunuz varsa, kontrol altında olduğundan emin olun. Hamile kalma şansınızı etkileyebilecek reçeteli veya reçetesiz ilaçlar alıyorsanız, doktorunuzla konuşun.
  7. Onun sağlığı da önemlidir. Kısırlığın genellikle kadının sorumluluğu olarak düşünülmesine rağmen, kısırlık sorunlarının %33’ü yalnızca erkeği, bir başka %33’ü ise çifti ilgilendirir. Kadınlar gibi, erkekler de sigarayı bırakarak, alkolü sınırlayarak, sağlıklı beslenerek ve stresi azaltarak üreme sağlıklarını iyileştirebilirler.
  8. Erkek veya kız çocuk mu istiyorsunuz? Bebek cinsiyetini belirlemek için ayın belirli bir zamanında veya belirli bir pozisyonda cinsel ilişkiye girerek cinsiyetini etkileyebileceğinizi iddia eden birkaç teori vardır. Ancak, bebeğinizin cinsiyetini doğal yollarla seçmenin kesin bir yolu yoktur. Şansınız %50-%50’dir, eğer sperm sıralama tekniği kullanıp ardından yapay döllenme yapmazsanız.