7 Haftalık Gebelik

Bebeğiniz 7 Haftada

7 haftaya kadar, embriyo baştan aşağıya yaklaşık 10 mm uzunluğunda büyümüştür. Bu ölçüme baş-popo uzunluğu denir.

Beyin hızla büyür ve bu da kafanın vücudun geri kalanından daha büyük görünmesine neden olur. Embriyonun büyük bir alnı vardır. Gözler ve kulaklar gelişmeye devam eder.

İç kulaklar gelişmeye başlar, ancak başın kenarlarındaki dış kulaklar birkaç hafta daha görünmez.

Uzuv tomurcukları, bacakların ve kolların kemiklerine dönüşecek kıkırdak oluşturmaya başlar. Kol tomurcukları uzar ve uçları düzleşir – bunlar eller olur.

Beyin ve omurilik (sinir sistemi) şekil almaya başladığında sinir hücreleri çoğalmaya ve gelişmeye devam eder.

Rahminiz yaklaşık 7 veya 8 haftalık hamileyken limon büyüklüğüne ulaşır.

Muhtemelen yorgun hissediyorsunuz. Göğüsleriniz ağrılı ve büyümüş olabilir ve normalden daha sık idrara çıkmak zorunda kalabilirsiniz.

Bazı hamile kadınlar bu süre boyunca hasta veya yorgun hissetmeye başlar veya birkaç hafta boyunca başka küçük gebelik problemleri yaşarlar .

Çoğu kadın için, bulantı ve kusma (sabah bulantısı) duyguları yaklaşık 14 haftalık hamilelik dönemlerinde iyileşmeye başlar.

Bazı enfeksiyonlar hamileliğe zarar verebilir. Size doğru bakımı verebilmesi için mümkün olduğunca erken doktorunuza bildirin.

Hamileyken dişetlerinde kanama veya hassasiyet olabilir. Dişlerinizi ve diş etlerinizi mümkün olduğunca sağlıklı tutmak için iyi ağız hijyeni ve düzenli diş bakımı; diş eti problemlerinden kaçınmanın ve bakımının en iyi yoludur.