12 Haftalık Gebelik

Bebeğiniz 12 Haftalık

Son adet döneminizden sadece 12 hafta sonra, fetus tamamen oluşur. Tüm organlar, kaslar, uzuvlar ve kemikler yerinde ve genital organlar gelişmiştir.
Artık bebeğin büyümesi ve olgunlaşması gerekir.
Biraz hareket etselerde, bebeğin hareketlerinin anne tarafından hissedilmesi için henüz çok erkendir.
Biraz kabız olduğunuzu fark edebilirsiniz. Herkes hamilelikte kabızlık yaşamaz, ancak oldukça yaygındır ve sizi rahatsız eder. Kabızlığı önlemek için diyetinize dikkat edin ve bol sıvı tüketin.
Zaman zaman mide ağrısı veya krampları hissedebilirsiniz. Semptomlar genelde endişelendirmez. Olağan dışı bir durum değildir. Kabızlık, gaz sancısı rahminiz büyümesine ve rahim bağlarının büyümesinden kaynaklanabilmektedir.

Ancak, dinmeyen, şiddetli olan, kanama veya başka semptomlarınız varsa doktorunuzu görmeniz gerekir.

Hamileyken sigarayı bırakmak, alkolden kaçınmak, egzersiz yapmak ve sağlıklı yemek gibi bilmeniz gerekenleri gözden geçirin, emin olmadığınız durumlarda doktorunuzdan bilgi edinmekten kaçınmayın.

Tüm kadınlara, bebeklerinin Down sendromu gibi bir sağlık durumu geçirme şansının daha yüksek olup olmadığını kontrol etmek için doğum öncesi tarama testleri sunulmaktadır. Tarama testlerini yaptırıp yaptırmamanız size bağlıdır. Doğum öncesi taramanın ne olduğunu ve sizin için neyin en iyi olduğuna karar vermek için doktorunuzdan bilgi alın.
Bazen doğum öncesi tarama testleri, bebekle ilgili riski yüksek bulabilmektedir.

Bu durumda doktorunuz seçeneklerinizi ve sonraki adımlarınızı sizinle tartışır.
Nerede doğum yapmak istediğinizi düşünmeye başlayabilirsiniz.