19 Haftalık Gebelik

Bebeğiniz 19 Haftalık

Bebeğiniz biraz kilo almaya başlar, ancak yine de çok fazla yağ içermez, bu yüzden bebeğinizi şimdi görebilseydiniz, biraz buruşmuş görünecektir. Bebek hamileliğin geri kalanı için kilo almaya devam edecektir.
Bebeğiniz ilk kez 17 ila 18 haftalık hamileyken hareket ettiğini hissedebilirsiniz. Çoğu kez ilk gebeliğini yaşayan anneler ilk hareketleri 18 ila 20 hafta arasında fark ederler.
İlk başta, çırpınan veya çok hafif bir kaydırma hareketi hissedersiniz. Daha sonra hareketleri yanlış anlayamazsınız ve bebeğin tekme attığını bile görebilirsiniz. Genellikle, hangi çıkıntının el ya da ayak olduğunu tahmin edebilirsiniz.
Hissetmeniz gereken belirli sayıda bebek hareketi yoktur . Önemli olan, bebeğinizin olağan hareket düzenini tanımaktır. Bebeğinizin hareketlerini hissetmeye başladığınızda, bebeğinizin doğana kadar yukarı doğru hareket ettiğini hissetmelisiniz.
Bebeğinizin normalden daha az hareket ettiğini düşünüyorsanız, doktorunuzu hemen arayın, çünkü bebeğinizin kontrol edilmesi gerekir.
Hormonal değişiklikler ve büyüyen rahim, pelvisinizde veya kalçalarınızda ağrıya neden olabilmektedir.
Hamilelik sırasında normalden daha sıcak hissedebilirsiniz ve bu normaldir.

Tavsiyeler

Pre-eklampsi, sizin ve bebeğiniz için sorunlara neden olabilen bir hamilelik semptomudur. Dikkat edilmesi gereken preeklampsi semptomlarını doktorunuzdan öğrenin.