Bebeğiniz 24 haftada

24 haftalık hamileyken, bebek doğarsa hayatta kalma şansına sahiptir. Bu zamandan önce doğan bebeklerin çoğu, akciğerleri ve diğer hayati organları yeterince gelişmediği için yaşayamaz.
Artık bebek (yenidoğan) birimlerinde verilebilecek bakım, erken doğan bebeklerin hayatta kalabileceği anlamına gelmektedir. Ancak bu süre zarfında doğan bebekler için artan sakatlık riski vardır.
Bazı kadınlarda hamilelikte mantar enfeksiyonu görülebilir. Hamileyken mantar rahatsız edici olabilir ama bebeğinize zarar vermez. Doktorunuz tedavinizi önerebilir.
İdrar yapmakta ağrınız varsa doktorunuza başvurun. Bu, tedavi edilmesi gereken bir idrar yolu enfeksiyonunun işareti olabilir .
Hamileliğin 24-26. Haftaları arasında gebelik şekerini taramak amacıyla doktorunuz şeker yükleme testi önerecektir. Gebelik şekeri; bebeğin anne karnında yüksek şekere maruz kalmasını ve olası yan etkileri önlemek amacıyla tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Öncelikle diyetinize dikkat edip, karbonhidrattan sakınarak bu durumu düzeltebilirsiniz. Diyete rağmen yüksek seyreden kan şekeri varlığında ise ilaç tedavsine başlamak gerekir.