39 haftada bebeğiniz

Son haftalarda, doğumdan bir süre önce, bebeğin kafası pelvisinize doğru hareket etmelidir. Bebeğinizin başı bu şekilde aşağıya indiğinde yerleşmiş olduğu söylenir.
Bu olduğunda, rahminizin biraz aşağıya doğru hareket ettiğini görebilirsiniz.
39. haftada
Preeklampsi gebelikle ilgili ciddi bir durumdur.

Preeklampsisi olan herkesin semptomları yoktur, ancak doğum öncesi ziyaretlerinizdeki idrar ve kan basıncı testleri bunu kontrol eder. Semptomlar şiddetli baş ağrılarını, yanıp sönen ışıkları görme veya görme gibi görme problemlerini, kaburgaların hemen altındaki ağrıları ve ellerin, yüzün veya ayakların şişmesindeki ani artışı içerebilir.
Doğum eyleminin başlamış olabileceğine dair birkaç işaret var. Bunlar genelikle düzenli kasılmalar, su gelmesi veya rahim ağzındaki tıkacın atılmasına bağlı olarak hafif bir kanamanın olmasıdır. Tüm bunlar olurken hastaneye başvurana kadar bebeğinizin hareketlerini dikkatli gözlemleyin. Eğer herhangi bir hareket hissetmiyorsanız hastaneye başvurmak için acele edin.
Evden çıkışta hastane çantanızı yanınıza alın. Ağrılarınız hala hafif veya yeterince sık değilse ve suyunuz gelmediyse öncesinde ılık suyla duş alabilirsiniz.
Son günlerinizde hangi saatlerde ne yiyip ne içtiğinizi de aklınızda bulundurmakta fayda vardır. Beslenirken katı gıdaları değil sulu yemekleri tercih edin.